« Powrót do poprzedniej strony

WAKACYJNE KRADZIEŻE SAMOCHODU Z PARKINGU. KTÓRY JEST BEZPIECZNY?

sprawdź gdzie parkujesz samochód w wakacje

Według raportu polskiej policji najczęstsze miejsca kradzieży samochodów to obok ulicy, parkingi samochodowe oraz parkingi przy centrach handlowych. 

 

Wyjeżdżając na wakacje myślimy przede wszystkim o wypoczynku, oczywiście bezpiecznym, ale to głównie w odniesieniu do nas samych. Ale złodzieje latem nie odpoczywają. Samochody częściej znikają z parkingów, kiedy cieszymy się wolnym czasem i dobrą pogodą. Jak uchronić się przed złodziejami, którzy w wakacje zbierają największe żniwa?

 

 

Strzeżone parkingi przy hotelu, to często dodatkowy koszt. Średnia cena parkingu strzeżonego za dobę, w nadmorskim kurorcie to 30 zł, w Warszawie 40 zł, a żeby zdobywać szczyty w Tatrach, często płacimy jednorazowo 25-30 zł za bezpieczne pozostawienie samochodu. Parkujemy zatem w różnych miejscach. Czasem nie mamy wyboru. To, że płacimy, nie znaczy jednak, że samochód nie jest narażony na kradzież. Warto znać kilka istotnych szczegółów, tym bardziej, że nie lubimy czytać regulaminów. Spośród tych parkingów, które uważamy za pewne, wybieramy strzeżone lub dozorowane, ale są także strefy płatnego parkowania czy parkingi płatne, a niestrzeżone. 

Jaki parking wybrać i czym one się różnią?

Parking strzeżony – kiedy parkujesz swój samochód na parkingu strzeżonym, zawierasz umowę przechowania pojazdu, podając dane samochodu i uiszczając opłatę. Przechowawca zobowiązuje się do przechowania samochodu, aby go oddać w stanie niepogorszonym. Nie weźmie jednak odpowiedzialności, ze rzeczy pozostawione w pojeździe.

Parking dozorowany – kiedy decydujesz się na pozostawienie swojego samochodu na parkingu dozorowanym, jedynie wynajmujesz miejsce postojowe. W praktyce jest to po prostu parking niestrzeżony.

Strefa płatnego parkowania - parkując w strefie płatnego parkowania korzystamy z drogi publicznej i dlatego musimy za miejsce postojowe zapłacić. Nie wiąże się to jednak z tym, że miasto obejmuje nasz samochód monitoringiem i zapewnia ochronę po kradzieży.

3 wskazówki bezpiecznego pozostawiania samochodu na parkingu:

  • Nie zostawiaj biletu do parkometru w samochodzie
  • Drogie gadżety tylko przykuwają uwagę złodzieja
  • Nie zapomnij o zasunięciu szyb, zwłaszcza w upalne dni

Jak się uchronić przed złodziejem?

Zamontuj LoJack w swoim pojeździe, a w chwili kradzieży szanse na odnalezienie Twojego auta wzrosną do 95% skuteczności. Lojack znany jest w Polsce od 20 lat i przez cały ten czas buduje zaufanie kierowców. Działa przy użyciu fal radiowych i jest skuteczny w lokalizacji skradzionych samochodów., motocykli, samochodów dostawczych i innych pojazdów. 

Etapy lokalizacji skradzionego pojazdu:

  • Zgłoszenie kradzieży samochodu do LoJack oraz na Policję
  • Aktywacja modułu LoJack
  • Lokalizacja skradzionego samochodu
  • Odzyskiwanie skradzionego samochodu
  • Przekazanie pojazdu właścicielowi

źródło: policja.pl