« Powrót do poprzedniej strony

System radiowy LoJack - jak to działa?

Masz nadawczo-odbiorczy

W dzisiejszym artykule przypomnimy zasadę działania naszego systemu radiowego, który służy do lokalizacji i odnajdywania skradzionych pojazdów. Bardzo często można natknąć się na pytania, jak skutecznie zabezpieczyć swój pojazd na wypadek kradzieży i jak go odzyskać, gdy padnie łupem złodziei. Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czy LoJack korzysta z GPS/GSM?
Nie, system radiowy LoJack działa w oparciu o własne częstotliwości radiowe, które uzyskał dzięki pozwoleniu prezesa UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej). Częstotliwość fal radiowych systemu LoJack została ujednolicona we wszystkich krajach, w których działa LoJack. System radiowy LoJack jest całkowicie niezależny od GPS/GSM, ponieważ powstał na długo przed nimi, korzysta z własnej rozbudowanej sieci stacji nadawczo-odbiorczych. To jedyny system radiowy działający w ten sposób.

Czy LoJack śledzi kierowcę?
Moduł radiowy LoJack nie jest lokalizatorem GPS, więc nie zbiera żadnych danych na temat pozycji użytkownika i nie przesyła żadnych informacji. Na co dzień jest uśpiony, zaczyna działać i przesyłać swoją pozycję dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży pojazdu. Dzięki temu można bardzo szybko ustalić miejsce pobytu skradzionego pojazdu i odzyskać go, najczęściej w ciągu kilku godzin od momentu zgłoszenia.

Czy LoJacka da się zagłuszyć?

Fale radiowe systemu LoJack są odporne na złodziejskie zagłuszarki. Częstotliwość radiowa LoJack jest tajna. Kiedy złodziej użyje zagłuszarki, system pokaże źródło zagłuszania, a więc miejsce, w którym znajduje się złodziej i skradziony pojazd. Od ponad 30 lat złodzieje nie znaleźli sposobu na LoJacka!

LoJack jest przeznaczony tylko do samochodów?

Nie, system LoJack to zabezpieczenie do każdego pojazdu - samochodu, ciężarówki, maszyn budowlanych i rolniczych, motocykli, quadów, czy skuterów. Jest świetnym zabezpieczeniem zarówno do pojazdów nowych, jak i zabytkowych, czy kolekcjonerskich.

Czy system radiowy działa w kontenerach, garażach i tunelach?
Tak, LoJack świetnie radzi sobie w takich warunkach, w przeciwieństwie do lokalizatorów GPS, które muszą "widzieć" niebo, aby pokazać swoją lokalizację. Dla fal radiowych LoJack kontenery, tunele i garaże nie stanowią żadnej przeszkody, system bez problemu pokaże pozycję skradzionego pojazdu.

 

System radiowy LoJack powstał w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych na zlecenie amerykańskiej policji, zanim do powszechnego użytku weszły urządzenia GPS/GSM. Obecnie LoJack działa w kilkudziesięciu krajach na całym świecie (w tym w Polsce), korzystając z ujednoliconych fal radiowych, dzięki czemu skradziony pojazd można bez problemu odzyskać także poza granicami swojego kraju. To jedyny system radiowy na świecie, który posiada własną infrastrukturę i działa w oparciu o własne niezagłuszalne fale radiowe.

Więcej na temat naszego systemu znaleźć można tutaj:

Dowiedz się więcej