« Powrót do poprzedniej strony

Policja rozbiła gang złodziei samochodów

Policjant i odzyskane pojazdy

Policjanci z gorzowskiego CBŚ, przy wsparciu funkcjonariuszy z Niemiec i Europolu, rozbili gang, który zajmował się kradzieżą samochodów na wielką skalę. Grupa działa przynajmniej od 5 lat, zatrzymano 11 osób związanych ze sprawą.

Akcja miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim i w okolicach miasta. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Gorzowie Wlkp. wspierani przez funkcjonariuszy Zarządów w Poznaniu i Szczecinie rozbili gang trudniący się kradzieżami samochodów na wielką skalę. Grupa działała co najmniej od 2013 roku. Samochody kradziono nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech. a potem rozbierano w dziuplach znajdujących się pod Gorzowem Wlkp. i sprzedawano.  Według wstępnych szacunków straty wyniosły około 3 miliony złotych.

Działania policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariusze policji niemieckiej landów Sachsen Anhalt, Brandenburgii oraz z Berlina. Akcję podzielono na dwa etapy.

Pierwszy etap rozpoczął się bardzo wcześnie rano, kiedy to zatrzymano 11 osób podejrzanych o udział w przestępczym procederze. Wśród nich był także mężczyzna, który prawdopodobnie zorganizował grupę przestępczą, jego najbliżsi współpracownicy odpowiadający za legalizację pojazdów, podejrzani o kradzieże aut oraz mechanicy.

W drugim etapie policjanci udali się na miejsca, gdzie znajdowały się dziuple z częściami. Było to 15 obiektów, w tym garaże, hale, a nawet stodoły. Do badań zabezpieczono blisko 300 podzespołów i części, udało się wstępnie zidentyfikować ponad 30 części pochodzących z kradzionych samochodów. Najświeższa pochodziła z mercedesa skradzionego w lutym 2018 roku.

Łącznie policja zabezpieczyła 40 pojazdów o wartości około 2,5 mln zł. Podczas akcji przeszukano 11 mieszkań i biura na terenie Gorzowa Wlkp., otwarto trzy skrytki bankowe, zabezpieczono liczne dokumenty, i ustalono majątek podejrzanych, który zostanie zabezpieczony. Podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą usłyszał 102 zarzuty. Sprawa jest w toku.

 

źródło: policja.pl