« Powrót do poprzedniej strony

Kradzione TIR-y odzyskane pod Świeciem

Policjant przy odzyskanych samochodach

Wspólna praca policjantów, szybki przekaz informacji i błyskawiczna interwencja, pozwoliły na odzyskanie dwóch skradzionych TIR-ów. Oba auta wyceniono na ponad 600 tys. euro, skradzione zostały w Niemczech. Ich kierowcy trafili do policyjnego aresztu.

Policjanci Wydziału Kryminalnego w Bydgoszczy otrzymali informację mówiącą o tym, że przez kujawsko-pomorskie mogą przejeżdżać dwa TIR-y, które ukradziono w Niemczech.  Następnego dnia rano informacja ta trafiła do dyżurnych policji w Świeciu, z kolei służby dyżurne przekazały komunikat do patroli będących w służbie. Około 7.00 rano patrol ruchu drogowego ze Świecia zatrzymał do kontroli ciężarowego DAF-a. Kiedy samochód zatrzymał się, kierowca wyskoczył z kabiny i rzucił się do ucieczki. Szybko jednak został zatrzymany.

Tymczasem policyjną kontrolę ominął drugi DAF, który po krótkim pościgu został zatrzymany i przejęty przez policjantów, jednak kierowcy udało się uciec. Na miejsce ściągnięto więc policyjne psy i przekazano informacje o ucieczce kierowcy do patroli. Kilka godzin później mężczyzna wpadł w ręce policjantów. Złodzieje trafili do komendy policji w Świeciu nad Wisłą. Tamtejsi funkcjonariusze zajęli się gromadzeniem dowodów oraz powiadomieniem właścicieli o odzyskanych autach. Okazało się, że oba samochody skradziono w Niemczech.

Najpierw do prokuratury trafił pierwszy z zatrzymanych, 28-letni mieszkaniec powiatu nowomiejskiego, usłyszał zarzut paserstwa. Na wniosek prokuratora został aresztowany przez sąd na 3 miesiące. Drugi z zatrzymanych, 48-latek także usłyszał zarzut paserstwa, a sąd również przychylił się do wniosku prokuratora i aresztował mężczyznę na 3 miesiące.

Odzyskane samochody wyceniono na ponad 600 tys. euro.  Za paserstwo kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

LoJack przypomina!

Samochody ciężarowe można zabezpieczyć na wypadek kradzieży, co oszczędzi właścicielowi nerwów i kosztów związanych z kradzieżą samochodu. Co należy zrobić? Wyposażyć pojazd w moduł radiowy LoJack przeznaczony do samochodów ciężarowych. Nawet jeśli złodziej połakomi się na auto, właściciel może zareagować o wiele szybciej, co przyspieszy akcję poszukiwawczą i pozwoli na szybkie odzyskanie samochodu. Samochody najczęściej odnajdują się tego samego dnia, ponieważ akcja poszukiwawcza i odzyskanie zajmują tylko kilka godzin.

 

opracowano na podstawie policja.pl