« Powrót do poprzedniej strony

Złodzieje nie mają urlopu

Samochód z rowerami na bagażniku dachowym.

Dla wielu z nas lato to okres urlopów, wyjazdów i wypoczynku. Złodzieje jednak nie mają wakacji, wręcz przeciwnie - dla nich lato to okres wzmożonej "pracy". Ich celem stają się samochody zostawione przez urlopowiczów i pojazdy turystów. 

Wakacje to raj dla złodziei, kradną samochody zostawione przez urlopowiczów, oraz auta turystów, którzy przyjeżdżają na wakacje, często też zza granicy. Często, oprócz auta, łupem złodziei padają też sprzęty pozostawione w samochodzie - namioty, śpiwory, aparaty fotograficzne, kamery, sprzęt do nurkowania, wędki, materace, ubrania, sprzęt do wspinaczki górskiej... Niesie to ze sobą dodatkowe koszty, stres i uniemożliwia przemieszczanie się z miejsca na miejsce, oraz utrudnia powrót do domu.

 

Statystyki kradzieży

Według policyjnych raportów łupem złodziei pada rocznie ok. 15 tys. pojazdów (osobowych, ciężarowych, rolniczych czy jednośladów), najbardziej narażone na kradzieże są samochody niemieckich marek (Audi, Volkswagen), ale też Fiaty, Fordy, Toyoty i Hondy. Zależy to od zapotrzebowania na części zamienne danych marek,  łatwiej sprzedać części, niż cały samochód. Trudniej jest zweryfikować, jakie źródło pochodzenia mają poszczególne części, niż cały samochód.
Najczęściej kradzionymi markami są:

  • Audi 
  • Volkswagen 
  • BMW 
  • Toyota 
  • Honda 

Samochody latem najczęściej kradzione są:

  • w miejscowościach nadmorskich,
  • na Warmii i Mazurach,
  • w miejscowościach górskich,

Znikają samochody turystów odpoczywających w danym miejscu, oraz auta, które właściciele zostawiają na czas wypoczynku w garażach, lub na parkingach. Według policyjnych informacji największa część kradzionych pojazdów rozbierana jest na części, a później wystawiana na sprzedaż w Internecie. Dotyczy to tańszych samochodów, bardziej luksusowe auta trafiają za wschodnią granicę. 

Zabezpieczenia antykradzieżowe na wakacje i nie tylko

Złodzieje mają wiele sposobów na kradzież samochodu, ale można się przed tym uchronić. Wystarczy zainwestować w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe oferowane przez LoJack. System radiowy montowany jest w aucie i uśpiony, nie monitoruje więc naszego pojazdu. W przypadku kradzieży, zaraz po zgłoszeniu, moduł zostaje aktywowany i wysyła sygnał, dzięki czemu można namierzyć skradzione auto. Sygnał jest odporny na zagłuszanie, działa w podziemnych garażach, kontenerach, czy tunelach.
Dla osób, które dodatkowo chcą monitorować położenie swojego auta, LoJack oferuje system wzbogacony w odbiornik sygnałów GPS i modem GPS, które umożliwiają pobieranie pozycji na żywo i odtworzenie przejechanych tras pojazdu.

Sprawdź, jak łatwo zabezpieczyć swój pojazd:

oferta

 

 

opracowano na podstawie policja.pl, oraz autokult.pl