« Powrót do poprzedniej strony

DŁUGI WEEKEND NAD MORZEM

VW Passat odzyskany po kradzieży
Marka samochodu: 
Volkswagen Passat (wartość ok. 70000 PLN)
Miejsce kradzieży: 
Sopot
Miejsce odnalezienia: 
Okolice Trójmiasta
Data kradzieży: 
2 maja 2003
Data odnalezienia: 
3 maja 2003

Długi weekend to coraz częściej pretekst do spędzenia dłuższego urlopu z dala od domu. Pomimo iz Polacy coraz częściej wybierają tydzień w Chorwacji, czy Hiszpanii, Bałtyk wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Deptak w Sopocie, gdańska starówka, plaże półwyspu helskiego gwarantują znakomity wypoczynek i rozrywkę na wysokim poziomie, pozwalają się odprężyć i nabrać sił przed powrotem do pracy. Taka sielanka może jednak zostać zakłócona, gdy na przykład wychodząc rano z nadmorskiego pensjonatu odkryjemy, że w nocy zniknął bez śladu nasz samochód. Pakiet kłopotów, stresów, zrozpaczoną rodzinę i zmarnowany urlop mamy wówczas zagwarantowane.

Gdyby nie LoJack, taki scenariusz mógł być udziałem jednego z mieszkańców Warszawy. Jak co wieczór, zaparkował on swojego Passata na uliczce obok pensjonatu w Sopocie. Rano samochód zniknął. Na szczęście auto było wyposażone w moduł lokalizujący - szybki telefon pod numer (22) 19654 i ulga, niedługo samochód powinien być z powrotem.

Trójmiejska Policja od dawna podejrzewała, że w okolicy znajduje się tzw. dziupla, w której przechowywane są kradzione wczasowiczom samochody. Niestety, nie było żadnych szans, by ją namierzyć. Aż do tej pory. Sygnał emitowany przez aktywny moduł pozwolił załogom patrolowym zlokalizować znakomicie zamaskowaną dziuplę ok. 30 km od Gdańska.

Jedną z podstawowych cech Systemu LoJack jest niespotykana w innych rozwiązaniach dokładność, z jaką można zlokalizować skradziony pojazd niezależnie od miejsca jego ukrycia. Dzięki temu Policja nie ma problemów z otrzymaniem od prokuratora zgody na wejście na teren prywatnej posesji i nakazu przeszukania, mając jednocześnie możliwość zdobycia niezbędnych dowodów przestępstwa. Taka sytuacja zdarzyła się już wielokrotnie.

Ze względów bezpieczeństwa niektóre szczegóły zdarzenia zostały zmienione.