« Powrót do poprzedniej strony

Audi odzyskane po raz drugi i rozbita dziupla

Odzyskanie skradzionego Audi
Marka samochodu: 
Audi Q7
Miejsce kradzieży: 
Gdańsk
Miejsce odnalezienia: 
Malbork
Data kradzieży: 
6-7 lutego 2017
Data odnalezienia: 
7 lutego 2017

We wtorek rano, 7 lutego b.r., jeden z pracowników firmy pod Trójmiastem zauważył kradzież samochodu marki Audi Q7. O kradzieży poinformowano Centrum Operacyjne LoJack oraz Policję. Co ciekawe nie był to pierwszy raz, gdy ukradziono ten sam samochód temu samemu właścicielowi. Audi znalazło się już w rękach złodziei kilka lat wcześniej we Francji i zostało odzyskane dzięki zamontowanemu radiowemu systemowi LoJack (we Francji system LoJack znany jest pod nazwą Traquer). 

Wstępna lokalizacja ogólnokrajowego systemu wykazała, że pojazd znajduje się w okolicach Malborka, tam więc udała się jedna z załóg poszukiwawczych LoJack. Akcja koordynowana była z policją z dwóch wydziałów kryminalnych, w miejscu kradzieży jak i w miejscu, gdzie zlokalizowano pojazd. Po krótkich poszukiwaniach pojazd udało się zlokalizować w dziupli samochodowej, a wraz z nim inny pojazd marki Volvo ukradziony wcześniej w Warszawie, jednak niewyposażony w radiowy moduł LoJack. Wartość pojazdów została wyceniona przez policję na kilkaset tysięcy złotych. Pomimo szeroko zakrojonej akcji uzbrojonego oddziału policji na miejscu zdarzenia, nie udało się zatrzymać sprawców, jednak zabezpieczono, oprócz pojazdów, znaczne ilości części samochodowych oraz inne ślady. 

Audi po raz kolejny wróciło do zadowolonego właściciela. Po każdym odzyskaniu pojazdu wymagany jest przegląd systemu LoJack, tak, by zapewnić jego bezbłędne działanie. Nie był to pierwszy przypadek ponownej kradzieży samochodu z systemem LoJack. Fakt odzyskania dodatkowych pojazdów przy okazji rozbicia dziupli jest dość częsty w przypadku, gdy pechowy złodziej kradnie samochód zabezpieczony modułami radiowymi LoJack. Przestępcy uspokojeni myślą, że zagłuszają sygnały GPS oraz GSM (systemy monitoringu GPS/GSM nie nadają się bowiem do odzyskiwania samochodów po kradzieży) i schowaniem kradzionych samochodów w halach bez widoku nieba, trzymają pojazdy w jednym miejscu. Dzięki systemowi LoJack na przestrzeni lat udało się już w ponad 40 krajach rozbić ponad 3000 dziupli samochodowych i przy okazji odzyskać ponad 30 000 samochodów, które nie były zabezpieczone dzięki LoJack, ale znajdowały się w tej samej dziupli.