« Powrót do poprzedniej strony

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM – BĘDZIE ŁATWIEJ STRACIĆ PRAWO JAZDY

zmiany w kodeksie drogowym. Ochrona pieszych i utrata prawa jazdy

Od lipca 2020 Prawo o ruchu drogowym wprowadza 3 ważne zmiany. Obwiązywać będzie większa ochrona pieszych, dobowe ujednolicenie ograniczenia prędkości i zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza obszarem zabudowanym. Szczegóły poniżej.

 

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowała projekt ustawy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i skutecznie motywować kierowców do ograniczenia prędkości. Czekają nas zatem duże kary za prędkość i nieodpowiedzialność na drodze. Wystarczy, że będziesz jechać za szybko.

 

 

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące za prędkość poza obszarem zabudowanym

To przepis, który jest kierowcom dobrze znany, jednak do tej pory obowiązywał tylko w obszarze zabudowanym. Teraz prawo jazdy można stracić za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h również poza obszarem zabudowanym. Ten przepis ma ograniczyć skłonności wielu kierowców do nagminnego przekraczania dozwolonej prędkości. Decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy wyda starosta.

Szacuje się, że liczba zatrzymanych praw jazdy w przyszłym roku będzie większa nawet o 40 tysięcy. Dla porównania, z Danych Biura Ruchu Drogowego wynika, że w 2018 r. było ponad 24 tysiące zatrzymanych praw jazdy, a w 2019 r. przeszło 41 tysięcy. 

Dobowe ujednolicenie prędkości – tylko 50 km/h

Nowe prawo zakłada, że od teraz kierowcy w obszarze zabudowanym mogą jechać do 50 km/h zarówno w dzień, jak i w nocy. Obecnie przepisy mówią, że dozwolona prędkość w godzinach nocnych, czyli 23.00-5.00 to 60 km/h. Różnica może nie jest wielka, ale ma istotne znaczenie w trakcie hamowania, kiedy w dużym stopniu wydłuża się czas reakcji. Zatem niezależnie od pory dnia kierowcy muszą obniżyć dopuszczalną prędkość. 

Większa ochrona na przejściu dla pieszych

Kierujący pojazdem będzie musiał liczyć się z kolejnym ograniczeniem prędkości w okolicy przejścia dla pieszych, aby stworzyć dla pieszego możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Obecnie ten przepis również obowiązuje, ale zmianie ulega to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także otoczenie. 

Pieszy bez telefonu na przejściu

Pieszy przechodzący przez ulicę ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem, ale on też będzie miał swoje obowiązki. Przechodząc przez pasy na ulicy, zobowiązany będzie do zachowania szczególnej ostrożności. Powinien ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego i urządzeń elektrycznych, które w dużej mierze rozpraszają jego uwagę.