« Powrót do poprzedniej strony

Złodzieje zatrzymani w policyjnym pościgu

pościg policyjny w Gdańsku, Gorzowie i Wyszkowie

Kradzieże samochodowe od zawsze kuszą amatorów szybkim zarobkiem. Stawka za samochód jest wysoka, ale kara za kradzież też potrafi zaskoczyć, zwłaszcza złodziei.​Przedstawiamy dziś akcje z policyjnych pościgów w Gdańsku, Wyszkowie i Gorzowie. 

 

Akcje policji z Gdańska i Wyszkowa zajmującej się zwalczaniem przestępczości samochodowej zakończyły się odzyskaniem skradzionych pojazdów i zatrzymaniem sprawców. W Wyszkowie odzyskano Lexusa o wartości 230 tysięcy złotych, a w Gdańsku nowego Mercedesa. W Gorzowie złodziej porzucił Fiata Ducato pod schodami i próbował uciekać. 

 

 

  • Kryminalni z Gdańska zatrzymali trzech 3 mężczyzn, którzy ukradli mercedesa AMG CLA. Mężczyźni w wieku 39 lat, 40 lat i 42 lata, którzy byli już znani policji ze środowiska przestępczego, zostali zatrzymani za kradzież Mercedesa o wartości 150 tys. zł, co miało miejsce w Łebie. Jeden z nich prowadził kradziony samochód, dwaj pozostali jechali VW Passatem, który był samochodem pilotującym. Złodzieje samochodowi mieli przewieźć Mercedesa niedaleko gdańskiej obwodnicy 29 czerwca. Około 9:00 rano policjanci zauważyli dwa pojazdy, które jechały z dużą prędkością. Śledczy zablokowali Mercedesa, a kierowca chcąc odjechać, uderzył w nieoznakowany radiowóz podczas cofania. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany. Kierowca VW Passata widząc to zdarzenie zaczął uciekać, jednak policyjny pościg skutecznie przerwał zamiary uciekinierów. Kryminalni znaleźli w zatrzymanym pojeździe urządzenia do niefabrycznego otwierania i odpalania samochodów. Mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

fot.policja.pl_skradziony mercedes

                                                  fot. policja.pl

  • Na początku lipca, w miejscowości Tumanek, kilka kilometrów od Wyszkowa, 58-letni mężczyzna ukrył na swojej działce luksusowe auto. Za dopuszczenie się przestępstwa grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Lexus o wartości 230 tys. złotych został skradziony w Warszawie i odnaleziony w Wyszkowie, w jednym z pomieszczeń gospodarczych. 

fot.policja.pl_skradziony lexus

                                                  fot. policja.pl 

  • Gorzowska prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny, który 6 lipca ukradł Fiata Ducato o wartości 60 tys. zł. Gorzowscy policjanci skutecznie zatrzymali mężczyznę, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna uciekał ulicami Gorzowa, w pewnym momencie porzucił auto pod schodami i dalej próbował biec po skarpie. Po zatrzymaniu 46-latka, na miejsce przyjechała grupa dochodzeniowo-śledcza, która zabezpieczyła ślady. Skradziony Fiat Ducato wrócił do właściciela, a złodziej trafił do tymczasowego aresztu. Za kradzież z włamaniem mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia. 

 fot. policja.pl 

 

Audi, BMW, Mercedes, Mazda, Volvo, Honda, Toyota. Luksusowe samochody znanych marek giną bez śladu w nieznanych okolicznościach. Tylko zabezpieczone mają szansę na powrót do właściciela. Jeśli kroki zostaną podjęte odpowiednio szybko, samochód najczęściej wraca w idealnym stanie. A żeby tak się stało, trzeba go zabezpieczyć po kradzieży, bo nawet największe z popularnych zabezpieczeń, nie stanowią przeszkody dla profesjonalnego złodzieja. O tym jak się kradnie nowoczesne samochody możesz przeczytać tutaj.

Statystyki policyjne z odzyskań samochodów są coraz lepsze, jednak nie udaje się odnaleźć wszystkich skradzionych pojazdów. LoJack jest systemem, który stworzyli amerykańscy policjanci i jego skuteczność to 95% potwierdzonych odzyskań. Działanie modułu radiowego opiera się na przesyłaniu emisji fal radiowych, których częstotliwość jest znana tylko dla LoJack. To system, który od lat stanowi najsilniejszą konkurencję dla innych urządzeń lokalizujących. Jego przewagą są własne załogi poszukiwawcze, niezależna, naziemna infrastruktura techniczna na terenie Polski oraz współpraca z innymi krajami. 

źródło: policja.pl