« Powrót do poprzedniej strony

Zabezpieczenie maszyn rolniczych - jak uchronić się przed kradzieżą?

Koszenie zboża

Żniwa zbliżają się coraz większymi krokami, nietrudno więc się domyślić, że oprócz rolników, dużo pracy będą mieli też złodzieje. Co roku w sezonie prac polowych kradzionych jest ponad tysiąc pojazdów. Giną także małe maszyny i narzędzia rolnicze. Warto już teraz pomyśleć, jak zapobiec kradzieży i uniknąć niepotrzebnych kosztów i stresu.

Kradzież pojazdów i sprzętu rolniczego oznacza nie tylko stres, ale też koszty i przerwy w pracach polowych. Złodzieje najczęściej kradną ciągniki i kombajny, ale przy okazji kradną również przyczepy, pługi, rozrzutniki obornika, czy brony. Samych ciągników w sezonie ginie ok. 200! Najwięcej kradzieży ma miejsce w województwach mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i wielkopolskim. Złodzieje działają w zorganizowanych grupach i mają wszystko dobrze zaplanowane, często obserwują posesję rolnika i ich rozkład dnia, aby wiedzieć, kiedy najlepiej włamać się i ukraść upatrzone maszyny. Do kradzieży najczęściej więc dochodzi w nocy, kiedy domownicy pogrążeni są we śnie. Pojazdy znikają z podwórek, szop, garaży i spod wiat. Wszystko dzieje się tak szybko i cicho, że właściciele są rano zaskoczeni tym, że nie słyszeli włamywaczy. Złodzieje potrafią otworzyć i uruchomić pojazdy bez kluczyków. Mniejsze sprzęty ładują do busa, lub na przyczepki.

Kradzione pojazdy i maszyny są rozbierane na części, które trafiają na sprzedaż. Podobnie dzieje się też z niektórymi pojazdami, które po niewielkich modyfikacjach sprzedawane są kolejnym osobom. Dużo skradzionych maszyn trafia też na sprzedaż za granicę. Właściciele często zabezpieczają swoje urządzenia w monitoring GPS, ale okazuje się on bezradny wobec zagłuszarek, które są dzisiaj standardowym wyposażeniem każdego złodzieja.

Co więc zrobić?

Jak co roku przypominamy, że pojazdy rolnicze można zabezpieczyć na wypadek kradzieży. Idealnym rozwiązaniem będzie system radiowy LoJack. Moduł radiowy ukryty w pojeździe pozwoli namierzyć i odzyskać skradziony pojazd. Na co dzień moduł nie wysyła żadnych sygnałów ani swojej pozycji, zaczyna działać dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży. Jest aktywowany i przesyła swoją pozycję, dzięki czemu ekipa poszukiwawcza LoJack może namierzyć i odzyskać skradziony pojazd. LoJack działa także za granica, więc jeśli pojazd znajdzie się poza granicą Polski, również bez problemu można go odzyskać. Trwa to najczęściej tylko kilka godzin!
W ten sposób odzyskujemy samochody, motocykle, skutery, ciężarówki, sprzęt budowlany oraz rolniczy. Chcesz zabezpieczyć swój pojazd? Skontaktuj się z nami!