« Powrót do poprzedniej strony

Wystarczy proste urządzenie, aby ukraść pojazd znanej marki

Kradzież samochodu

Sprawa dotyczy jednej z wiodących marek pojazdów, która nie należy do najtańszych na rynku samochodów. To jednak nie znaczy, że samochód jest wyposażony w zabezpieczenia, które zapobiegną kradzieży. Okazuje się bowiem, że wystarczy proste urządzenie do przechwytywania sygnału (zwane potocznie walizką), które za niewielką sumę można kupić na portalach aukcyjnych. Producent przyznaje się do tego i powiadamia o tym fakcie swoich klientów...mailowo.

Dziennikarzom Daily Mail udało się dotrzeć do maili, które producent wysyłał do swoich klientów. Producent przyznał się, że jego klucze można łatwo zhakować przy użyciu tanich urządzeń, które każdy może zakupić na Amazonie lub eBay-u. Takie urządzenia też złodzieje konstruują sami za niewielkie pieniądze, kupując części przez Internet.

Niemiecka firma przyznała też, że „nie ma kontroli” nad złodziejami, którzy używają urządzeń do przechwytywania sygnału. Złodzieje potrafią ominąć wszystkie systemy bezpieczeństwa, jakie posiadają fabrycznie samochody tej marki. Takich urządzeń jest bardzo wiele, wszystkie jednak działają na podobnej zasadzie - potrafią przechwycić sygnał z kluczyka i otworzyć pojazd, a potem uruchomić go. O urządzeniach do łapania sygnału z bezkluczykowych aut pisaliśmy w tym artykule.

Choć afera wybuchła w Wielkiej Brytanii, problem ten dotyczy samochodów sprzedawanych w całej Europie, w tym także w Polsce. Problem nie dotyczy tylko producenta, ale wszystkich samochodów z systemem bezkluczykowym czyli takim, który pozwala kierowcy bez wyjmowania pilota z kieszeni odryglować drzwi, a następnie uruchomić silnik. Członkowie niemieckiego automobilklubu ADAC przeprowadzili na początku roku testy, których wynik jest przerażający - tylko jedna marka samochodów jest odporna na urządzenia kradnące sygnał. Wszystkie inne pojazdy udało się otworzyć i uruchomić. Listę pojazdów narażonych na złodziejskie ataki opublikowaliśmy w jednym z naszych artykułów na blogu.

Kradzież za pomocą tzw. walizki najczęściej odbywa się w następujący sposób: jeden ze złodziei ustawia się z urządzeniem przedłużającym sygnał w pobliżu osoby, o której wiadomo, że ma przy sobie kluczyk do danego auta (np. w kieszeni, w aktówce, lub w domu przy drzwiach). W tej samej chwili drugi złodziej pociąga za klamkę samochodu, co z kolei sprawia, że system wysyła zapytanie o zezwolenie na otwarcie drzwi. Urządzenie wzmacniające sygnał (to, które ma przy sobie pierwszy ze złodziei) oszukuje centralkę w aucie - drzwi zostają otwarte, można uruchomić silnik.

Czy jest jakiś sposób na złodziejskie sztuczki?

Owszem i to taki, na który od ponad 30 lat nie mają żadnego sposobu. Jest to moduł radiowy LoJack. Działa on wtedy, kiedy wszystkie zabezpieczenia zawiodą, ponieważ w ciągu kilku godzin pozwala odzyskać skradziony pojazd. Sygnał radiowy jest odporny na zagłuszanie i działa niezależnie od GPS/GSM(które łatwo zagłuszyć), ponieważ LoJack posiada własną infrastrukturę stacji nadawczo-odbiorczych. Po zgłoszeniu kradzieży moduł jest aktywowany i przesyła swoją pozycję, dzięki czemu pojazd można szybko namierzyć i odzyskać.

 

źródło: onet.pl, dailymail.co.uk, materiały własne

Zainteresowany? Napisz do nas

Kontakt

IKOL System sp. z o.o.

ul. Globusowa 5
02-436 Warszawa

 

Infolinia: (22) 196 54

Sekretariat: (22) 868 18 36
email:bok@lojack.pl

 

Informacje o firmie:

KRS: 0000806676
XIV Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy

NIP: 5222623690
REGON: 017372518

Kapitał zakładowy:
1.250.000 zł (w całości opłacony)

Polityka prywatności

Logowanie dla dealerów

Praca dla instalatorów

Chcesz zostać instalatorem IKOL?

Napisz na praca @ikol.pl