« Powrót do poprzedniej strony

WOŁOMIN: ROZBITA KOLEJNA DZIUPLA SAMOCHODOWA

policja rozbiła ogromną dziuplę samochodową pod warszawą

Czy wiesz, jakie części samochodowe przynoszą złodziejom największe dochody? Które sprzedają się najszybciej lub jak wygląda dziupla samochodowa? W całym kraju niemal codziennie dochodzi do kradzieży i czasem tylko przypadek sprawi, że to nie Twój samochód zostanie wybrany przez złodzieja. 

 

Na początku marca, Policjanci z Wydziału do walki z przestępczością Samochodową z Komendy Stołecznej Policji rozbili ogromną dziuplę, skrywającą zaskakujące ilości części samochodowych. Wszystkie pochodziły z kradzieży i były przygotowane do sprzedaży. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut paserstwa, za co grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. 

 

Samochody, które finalnie trafiają do dziupli, zazwyczaj już wcześniej zostały sprawdzone pod względem posiadania dodatkowego zabezpieczenia. Wtedy wystarczy godzina, aby kilka osób rozebrało pojazd na drobne części. Te bardziej wartościowe sprzedają się od razu. Reszta miesza się z pozostałymi na ogromnym szrocie i nigdy byś się nie spodziewał, że większość pochodzi od nowych pojazdów. 

Podczas policyjnej akcji, w dziupli na terenie powiatu Wołomińskiego zatrzymano 4 mężczyzn, którzy będą odpowiadać za paserstwo. Do zatrzymania doszło, kiedy dwóch mężczyzn było w trakcie rozbiórki pojazdu. Znaleziono również Nissana, który jak później ustalono, został skradziony w Łodzi miesiąc wcześniej. Samochód był bez tablic rejestracyjnych i miał częściowo zdemontowane wnętrze. Zatrzymani mężczyźni to dwóch 31-latków oraz 28 i 34-latek. 

Grupa dochodzeniowo-śledcza zabezpieczyła dokładnie teren, na którym znajdowały się także zderzaki, błotniki, maski, reflektory, a także skrzynie biegów, liczniki, tablice rejestracyjne, elementy karoserii, fotele, koła, silniki. 

Zabezpieczenie samochodu po kradzieży jest najlepszym i sprawdzonym sposobem, aby móc go odzyskać. System radiowy LoJack polega na lokalizacji pojazdu dzięki modułowi, który ukryty jest w pojeździe. W codziennym użytkowaniu pojazdu moduł radiowy jest uśpiony. Nie śledzi tras kierowcy i nie jest możliwy do wykrycia przez zagłuszarki. Zespół operacyjny LoJack aktywuje moduł dopiero po zgłoszeniu kradzieży, co pozwala szybko namierzyć pojazd niezależnie od odległości i miejsca przechowywania pojazdu. Sygnał radiowy dociera wszędzie, nawet kiedy złodzieje używają zagłuszarki GPS, która dodatkowo wzmacnia sygnał radiowy i ułatwia lokalizację skradzionego pojazdu. O technologii radiowej LoJack możesz przeczytać poniżej.

 

źródło: policja.waw.pl