« Powrót do poprzedniej strony

Ukradli samochód metodą na walizkę - policja zatrzymała złodziei

Skradzione BMW

Działania policjantów z Legnicy i Lwówka Śląskiego, po kilku godzinach doprowadziły do zatrzymania przestępców, którzy metodą na „walizkę” ukradli BMW o wartości 180 tys. zł. 

Po godzinie 3 w w nocy, dyżurny Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim otrzymał zgłoszenie, że z posesji w Mirsku skradziono BMW, które właściciel wycenił na 180 tys. złotych.Policjanci udali się na miejsce zgłoszenia i rozpoczęli weryfikowanie oraz sprawdzanie, w którym kierunku mogli odjechać złodzieje. Ustalono także, że samochód został skradziony metodą na tzw. „walizkę”. Natychmiast więc policjanci z Lwówka Śląskiego podjęli współpracę z policjantami z Legnicy, którzy specjalizują się w ściganiu sprawców kradzieży aut.
Kradzież na walizkę dotyczy aut z systemami bezkluczykowymi i polega na przechwyceniu sygnału z pilota samochodowego za pomocą urządzenia ukrytego w walizce złodzieja.

Po kilku godzinach policjanci  z Legnicy ustalili, gdzie może znajdować się skradzione w Mirsku BMW. Wspólnie z policjantami z Lwówka Śląskiego wkroczyli na posesję znajdującą się na terenie powiatu legnickiego i na gorącym uczynku zatrzymali sprawców, którzy rozbierali skradzione auto. Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku 25 i 27 lat.

Obecnie policjanci ustalają dokładne okoliczności całej sprawy. Za kradzież grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, natomiast za kradzież z włamaniem do lat 10.

LoJack przypomina...

aby właściciele pojazdów z systemem bezkluczykowym odpowiednio zabezpieczali pilot do swojego auta. W domu należy kłaść go jak najdalej od ścian zewnętrznych, wejścia do domu, najlepiej w izolowanej strefie (metalowym pudełku lub zawinięty w folię aluminiową) tak, aby uniemożliwić przechwycenie sygnału emitowanego przez kluczyk. O metodzie na walizce pisaliśmy już w tym artykule. To jednak jest jedna z wielu metod przechwytywania sygnału z pilota samochodu. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tym tekście.
Łatwość w przechwyceniu sygnału i kradzieży samochodu z systemem keyless wynika z braku solidnych zabezpieczeń nowoczesnych samochodów. System bezkluczykowy miał za cel wygodę użytkownika i bezpieczeństwo pojazdu, tymczasem stał się zmorą kierowców, a otwartą furtką dla złodziei. Wraz z rozwojem tej technologii rozwijają się także złodziejskie techniki, które umożliwiają otwarcie samochodu i uruchomienie go. Złodziejskim profesjonalistom zajmuje to tylko 6 sekund!
Dlatego warto też zamontować w swoim pojeździe system radiowy LoJack, który pozwoli odnaleźć i odzyskać skradziony samochód. Kiedy wszystkie metody zawiodą, niezagłuszalny LoJack będzie działał!

 

źródło: policja.pl