« Powrót do poprzedniej strony

Technologia radiowa LoJack

Wieża radiowa

Wiele osób wciąż sądzi, że najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą jest monitoring GPS. Tego typu system to świetne rozwiązanie, jeśli chce się kontrolować pojazdy flotowe lub swój samochód, ale jako zabezpieczenie przeciwkradzieżowe będzie działał do momentu, kiedy złodziej użyje zagłuszarki GPS. Jak więc skutecznie zabezpieczyć swój samochód? Używając systemu radiowego.

Zasadnicza różnica między tymi systemami polega na tym, jaka technologia jest wykorzystywana w przypadku namierzania samochodu. Systemy GPS uzależnione są od satelitów, zaś system radiowy LoJack posiada własną infrastrukturę stacji nadawczo - odbiorczych, dzięki czemu jest całkowicie niezależny od innych. Nie korzysta z technologii GPS/GSM, tylko z fal radiowych. Sygnał GPS bardzo łatwo można zagłuszyć dzięki urządzeniom, które bez problemu można kupić przez Internet. Tymczasem fale radiowe są niezagłuszalne, a nawet, jeśli złodziej będzie chciał zagłuszyć sygnał pochodzący z modułu radiowego, namierzone zostanie źródło zagłuszania. 

Lokalizatory GPS, żeby działać bez problemu, muszą "widzieć niebo" - oznacza to, że ich działanie jest ograniczone na parkingach podziemnych, w kontenerach, czy tunelach. Tymczasem dla fal radiowych tego typu przeszkody nie stanowią żadnego problemu. Jeśli auto zostanie schowane w kontenerze, czy w podziemnym garażu, system radiowy nadal będzie działał. 

Monitoring GPS służy do śledzenia samochodu i pokazywania jego pozycji na mapie. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy sprawdzić, gdzie i jak jeździ ktoś bliski z rodziny, jeśli chcemy mieć kontrolę nad młodym kierowcą, który dopiero dostał prawo jazdy, lub gdy posiadamy flotę samochodów, ponieważ monitoring pomaga w rozliczeniach kosztów służbowych aut. Lokalizator więc cały czas śledzi auto, tymczasem moduł radiowy jest uśpiony i nie śledzi pojazdu, w którym został zamontowany, nie zbiera żadnych informacji o przebytych trasach, miejscach postoju i aktualnej pozycji. Uaktywniony zostaje w momencie zgłoszenia kradzieży samochodu, przesyła swoją pozycję i pozwala na zlokalizowanie i odzyskanie skradzionego pojazdu. 

Monitoring radiowy to najlepsze zabezpieczenie w przypadku kradzieży samochodu

System radiowy LoJack powstał w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych na zlecenie amerykańskiej policji. Powstał jako system, który miał tylko i wyłącznie pomagać w walce ze złodziejami samochodów. I to się nie zmieniło. System działał z powodzeniem jeszcze przed GPS i GSM. Dzisiaj LoJack działa już w 40 krajach, od 1999 roku w Polsce. Fale radiowe systemu LoJack we wszystkich krajach mają jednakową częstotliwość, co znacznie usprawniło poszukiwanie samochodów za granicą. Dzięki temu także oddziały z różnych krajów mogą łatwiej i szybciej współpracować ze sobą w poszukiwaniu i odzyskiwaniu skradzionego pojazdu. 

Warto także dodać, że system monitoringu radiowego jest na pierwszym miejscu rankingu zabezpieczeń antykradzieżowych. Kiedy wszystko inne zawiedzie, LoJack będzie działał!