« Powrót do poprzedniej strony

Śląska policja rozbiła grupę przestępczą kradnącą samochody

Zatrzymanie jednego z przestępców

Policjanci z Katowic zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województwa śląskiego. Przestępcy trudnili się kradzieżami samochodów, paserstwem oraz włamaniami do obiektów handlowych, dopuścili się w sumie ponad 150 przestępstw.

Policjanci z Katowic zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej przy współpracy z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód w Katowicach, doprowadzili do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa śląskiego. Jej członkowie zajmowali się m.in. kradzieżami samochodów,paserstwem, włamaniami do obiektów handlowych. Jak ustalili śledczy, zatrzymani dopuścili się w sumie ponad 150 przestępstw. Wśród 10 podejrzanych osób został również zatrzymany główny organizator przestępczego procederu. W sprawie policjanci odzyskali 16 samochodów o łącznej wartości ponad 1 mln 200 tys. złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach i prokurator z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód w Katowicach, pracowali wspólnie nad tą sprawą od kilku miesięcy. Śledczym udało się zebrać bardzo obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na ustalenie członków zorganizowanej grupy przestępczej, metod ich działania i udziału w poszczególnych przestępstwach. Pozwoliło to na zatrzymanie łącznie 10 osób, w tym głównego organizatora przestępczego procederu, który usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Zartrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, podkarpackiego oraz kujawsko-pomorskiego, najmłodszy ma 27 lat, najstarszy 45.
Z ustaleń policji wynika, że zatrzymani przestępcy dopuścili się ponad 150 przestępstw przeciwko mieniu - kradzieży pojazdów, paserstwa oraz licznych włamań do obiektów handlowych. Funkcjonariuszom udało się odzyskać 16 samochodów o łącznej wartości 1 mln 200 tys. złotych. Kilka z zabezpieczonych pojazdów posiadało przerobione znaki identyfikacyjne. Podczas przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono również około 100 tys. złotych, które, w ramach zabezpieczenia majątkowego, pokryją przyszłe kary oraz grzywny.

Jednym z wątków śledztwa jest zdarzenie na terenie salonu samochodowego w Sosnowcu, które miało miejsce jesienią 2017 roku. Sprawcy dopuścili się kradzieży 5 nowych samochodów marki Mazda 6 i CX5 o łącznej wartości ponad 700 tys. złotych. W toku czynności policja ustaliła, którzy z zatrzymanych, odpowiedzialni są za tę kradzież.

Cała grupa została zatrzymana na 3 miesiące. Usłyszeli zarzuty przestępstwa przeciwko mieniu popełnione w ramach działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczynienia z tego stałego źródła dochodu. Łącznie grozi za to kara 15 lat więzienia.

 

źródło: policja.pl