« Powrót do poprzedniej strony

Skuteczne zabezpieczenie motocykla na wypadek kradzieży

Dziewczyna na motocyklu

Wiosna nadchodzi coraz większymi krokami, a ponieważ pogoda dopisuje już od pewnego czasu, wielu motocyklistów otworzyło sezon o wiele wcześniej - można ich spotkać na drodze coraz więcej. Niestety oznacza to także otwarcie sezonu na kradzież motocykli... jak się przed nią uchronić? Podpowiedź w artykule.

 

Kradzieże motocykli są równie częste, jak kradzieże samochodów. Wynika to z tego, że jednoślady również są drogie i bardzo łatwo sprzedać je na części, albo i w całości. Ukraść motocykl jest o wiele łatwiej, niż samochód - wystarczy rozciąć zabezpieczenie, załadować motocykl do busa lub na lawetę i ślad po ukochanym pojeździe ginie. Właściciele motocykli stosują szereg zabezpieczeń swoich maszyn, ale okazują się one nieskuteczne:

  • łańcuch - tego typu zabezpieczenie motocykla zniechęci złodzieja - amatora, ale zawodowiec poradzi z nim sobie w kilkadziesiąt sekund,
  • blokady mechaniczne na silnik itp. - również z tymi wprawiony złodziej da sobie radę, a jeśli nie, wystarczy zapakować motocykl na lawetę,
  • monitoring GPS - jest skuteczny, jeśli chodzi o śledzenie motocykla i sprawdzanie tras, w przypadku kradzieży staje się bezużyteczny, bo wystarczy zwykła zagłuszarka GPS, aby motocykl zniknął z mapy.

Jak więc skutecznie zabezpieczyć swój jednoślad na wypadek kradzieży? Świetnym rozwiązaniem będzie system radiowy LoJack przeznaczony specjalnie do motocykli. Mały moduł jest montowany w motocyklu, w miejscu nieznanym również właścicielowi. W codziennej eksploatacji pozostaje w uśpieniu, nie śledzi więc ani pojazdu, ani użytkownika. Jeśli motocykl zostanie skradziony, wystarczy jeden telefon, a moduł natychmiast zostanie aktywowany i zacznie pokazywać swoją pozycję, dzięki czemu ekipa poszukiwawcza LoJack namierzy motocykl i odzyska go. Tak było, m.in., w przypadku:

System radiowy LoJack jest niezagłuszalny - jeśli złodziej będzie próbował zagłuszyć sygnał, namierzone zostanie źródło zagłuszarki. LoJack posiada własną sieć stacji nadawczo-odbiorczych oraz częstotliwość fal radiowych, która jest jednakowa we wszystkich krajach. System radiowy LoJack istnieje od ponad 30 lat, więc skutecznie działał jeszcze przed systemami GPS i GSM. Jeśli motocykl z modułem LoJack zostanie skradziony, ekipa poszukiwawcza bez problemu namierzy i odzyska skradziony jednoślad.