« Powrót do poprzedniej strony

Rozbita kolejna grupa przestępcza kradnąca samochody

Policjant i odzyskane dokumenty

Dzięki współpracy CBŚP i policjantów z Drezna, została rozbita zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie są podejrzewani o kradzieże z włamaniami luksusowych samochodów w Niemczech. Skradzione auta trafiały do Polski, gdzie demontowano je na części przeznaczone na sprzedaż. W związku z tą sprawą zatrzymano w Polsce i w Niemczech pięć osób. Wartość skradzionych pojazdów oszacowano na 1,7 mln euro.

Policjanci z CBŚP dołączyli do programu „LIMES”, którego ideą jest współpraca międzynarodowa związana ze zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, dotyczącej kradzieży luksusowych pojazdów znanych marek na terenie Niemiec. Podczas kolejnych spotkań i wymiany informacji policjanci ustalili, że na terenie przygranicznym działała grupa, która kradła luksusowe pojazdy. Auta były rozbierane na części, a te trafiały w ręce paserów.

Z ustaleń policjantów wynikało, że grupa przestępcza działała w bardzo zhierarchizowany i zakonspirowany sposób. Członkowie grupy mieli odpowiednio wyznaczone role kurierów, złodziei i tak zwanych „wozaków”. Jedna osoba wyszukiwała na terenie Niemiec pojazdy i zlecała kradzież wspólnikom wyposażając ich w sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń. Po kradzieży „wozak” przewoził skradziony samochód na terytorium RP, gdzie przekazywał paserom do rozbiórki. Dzięki ścisłej współpracy policjantów CBŚP z funkcjonariuszami Policji w Dreźnie zaplanowano zatrzymanie podejrzanych.

Na terenie Niemiec i Polski (w województwach dolnośląskim i wielkopolskim) zatrzymano pięć osób -  są oni w wieku od 23 do 37 lat. Podczas przeszukań ich miejsc pobytu policja znalazła kilkadziesiąt telefonów komórkowych, dokumenty pojazdów w tym: dowody rejestracyjne, karty, umowy kupna sprzedaży oraz części i podzespoły pochodzące ze skradzionych aut, a nawet różnego rodzaju kluczyki, jak również tablice rejestracyjne. Ponadto zabezpieczono pieniądze w różnej walucie.

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, złożył wniosek do Sądu dotyczący przekazania zatrzymanych osób niemieckim organom ścigania. Sąd Okręgowy we Wrocławiu je przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec czterech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zatrzymani zostaną w najbliższym czasie przekazani stronie niemieckiej, gdzie będzie toczył się przeciwko nim proces karny.

Policja nadal pracuje nad tą sprawą i nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

 

źródło: policja.pl