« Powrót do poprzedniej strony

ROŚNIE IMPORT UŻYWANYCH SAMOCHODÓW – ZŁODZIEJOM NIE BRAKNIE PRACY

sprzedaż i kradzież używanych samochodów

Kiedy sprzedaż nowych aut stoi, używane sprzedają się coraz lepiej. W tym artykule porównamy rynek sprzedaży nowych i używanych pojazdów, które złodzieje kradną, aby rozebrać na części i podwójnie zarobić na nielegalnym biznesie. 

 

Import używanych samochodów do Polski rośnie, a złodzieje nie wybrzydzają i kilkuletnie auta też chętnie kradną. 

 

Sprzedaż nowych samochodów w 2020 roku

Wyniki sprzedaży nowych samochodów na kwiecień 2020 spadły odczuwalnie. Krótki przestój produkcyjny w szczycie pandemii koronawirusa sprawił, że trzeba szybko odbudować sprzedaż i nadrobić straty. Wciąż trwa odmrażanie fabryk i dostawa komponentów. W Polsce, tylko w marcu produkcja nowych pojazdów była o połowę niższa, w kwietniu branża zanotowała rekordowy spadek o prawie 100%, co groziło upadkiem i bankructwem. Popyt na nowe samochody osobowe skurczył się w pierwszej połowie 2020 roku. Według badania przeprowadzonego przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców wynika, że na koniec marca 2020 r. Polska była na 7 pozycji wśród 30 rynków Europy. Ale za to w kwietniu 2020 r., zarejestrowano w Polsce już tylko 15 241 samochodów osobowych, czyli o 67% mniej niż w roku poprzednim oraz o 48% mniej niż w marcu 2020 r. 

Sprzedaż używanych samochodów w 2020 roku

W czerwcu 2020 r., zarejestrowano w Polsce 72 853 samochody sprowadzone z zagranicy, zarówno osobowe jak i dostawcze do 3,5 tony. To blisko 7% mniej niż rok temu, ale aż o 30% więcej niż w maju 2020 r. To sprawia, że rynek używanych pojazdów jest w trochę lepszej kondycji niż sprzedaż nowych. Wynika to oczywiście z zasobności portfela Polaków w czasie trwania pandemii covid-19. 

Ale nie jest to też najlepszy wynik, porównując rok 2019, w którym import używanych samochodów do Polski przekroczył milion pojazdów i był większy od poprzedniego roku. Obecnie importowane samochody osobowe z silnikiem Diesla mają średni wiek 10 lat, z napędem benzynowym 12 lat, a samochody elektryczne mają najczęściej 4-5 lat. Polacy chętnie je kupują, a złodzieje wcale nie wybrzydzają. Kradną, rozbierają w dziupli i sprzedają części na szrotach. Kraje z których sprowadzane są samochody, to wciąż te same rynki, które gospodarczo bardzo dobrze prosperują, a wymiana samochodu przez właściciela odbywa się dosyć często. Importujemy zatem samochody z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, ale nie brakuje tych sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych i Włoch oraz Szwajcarii. 

Najczęściej są to kilkuletnie VW Golf, VW Passat, Opel Astra i Fordy Focus, ale zainteresowaniem cieszą si także Audi A4, A6, Renault Clio, Scenic, Nissan Qashqai, BMW 3, BMW 5. Te marki samochodów są najwyżej na liście chętnie importowanych i kupowanych samochodów, jednak popularne marki to także Mercedes , Toyota, Honda, Citroen, KIA, Honda. Te wszystkie wyżej wymienione kuszą złodziei, którzy rozbierają samochody na części i zarabiają z zyskiem. W czołówce od lat znajdują się Volkswagen, Opel, Ford, Audi, BMW, Mercedes, Mazda. 

Jakie nowe samochody wybierają Polacy?

Jesteśmy w trakcie trwania pandemii, ale kilka ostatnich miesięcy spowodowało, że jako społeczeństwo nauczyliśmy się żyć z wirusem w tle i w reżimie sanitarnym wracamy do wizyt w salonach. Dealerzy coraz lepiej radzą sobie też w sprzedaży aut online. Są też klienci, którzy mieli i mają pieniądze i nie chcą dłużej zwlekać z inwestycją, dlatego w obecnej sytuacji wracają do realizacji zakupu nowego auta. Coraz chętniej wybierają SUV-y. Dobre wyniki notuje Volvo Car Poland, który z coraz lepszym wynikiem sprzedaje trzy modele, XC60, XC40, XC90. Od stycznia do czerwca 2020 najwięcej zarejestrowanych nowych samochodów według marki i modelu to Toyota Corolla, Skoda Octavia, Toyota Yaris.

Sposób na zabezpieczenie samochodu po kradzieży

LoJack zabezpiecza zarówno nowe samochody jeszcze w salonie dealerskim, jak również kilkuletnie auta, które nadal stanowią dla właściciela dużą wartość. Powód zabezpieczenia pojazdu po kradzieży to również popularność marki, którą często wybierają złodzieje. A to lista prawie wszystkich samochodów, które kupują Polacy.

Zabezpieczeniem lub zmniejszeniem ryzyka kradzieży jest na pewno miejsce, gdzie parkujemy samochodem, bo statystycznie najczęściej kradzione są samochody z ulicy i niestrzeżonych parkingów. Nadal obowiązują metody na butelkę, ale nowe technologie wypierają większość z tradycyjnych metod kradzieży. Zadzwoń i umów się na montaż. Moduły są montowane tylko przez Autoryzowanych Instalatorów LoJack, zawsze w innym miejscu, ukrytym i dopasowanym do wyposażenia konkretnego modelu samochodu.