« Powrót do poprzedniej strony

POLICJA PRZESZUKAŁA WOŁOMIŃSKIE I GRODZISKIE SZROTY

części samochodowe na szrotach pod Warszawą

Na portalach internetowych możesz znaleźć części samochodowe. Nowe i używane. Czym się różnią? Na pewno nazwą. Wyglądem nie zawsze. Z tego artykułu dowiesz się, co naprawdę dzieje się z samochodami po kradzieży. Nie trzeba daleko szukać.

 

 

Rynek rośnie w siłę. Kradzieżowy oczywiście. Tutaj nie ma przestoju i nikt nie martwi się o sprzedaż. Złodzieje mają produkty z wysokiej półki i zawsze znajdują odbiorców. A kto zazwyczaj zostaje poszkodowany?

 

 

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością samochodową, odnaleźli duże ilości części samochodowych, prawdopodobnie pochodzących z kradzieży. Podzespoły samochodowe różnych pojazdów i różnych marek samochodów, zostały znalezione na terenie powiatu wołomińskiego i grodziskiego.

Zaczęło się od zatrzymania trzech mężczyzn, podejrzanych o kradzież Mazdy CX3 i CX5. Dalsze dochodzenia dały kolejne tropy i udało się namierzyć miejsca, w których dochodziło do demontażu samochodów, których części sprzedawano. Policjanci sprawdzili szroty i warsztaty samochodowe. Znaleźli i zabezpieczyli karoserie i elementy wyposażenia pojazdów. To, czy na pewno pochodzą z przestępstwa, potwierdzą dalsze badania mechanoskopijne. Prowadzący śledztwo zapewniają, że będą przeszukiwać i kontrolować inne miejsca, podejrzane o ukrywanie części z demontażu kradzionych pojazdów. 

Jak ustrzec się przed zakupem kradzionego samochodu?

  • zwracaj uwagę na poprawność znaków identyfikacyjnych 
  • nr VIN musi się zgadzać z numerem wybitym na nadwoziu
  • sprawdź, czy nie zmieniono lakieru przy numerze VIN, czy widnieją jakiekolwiek zmiany faktury powierzchni
  • zwracaj uwagę na oznaczenia, jeśli czegoś brakuje, może wskazywać na nielegalne pochodzenie

Jakie są konsekwencje nabywania kradzionych części samochodowych?

Zakup części samochodowych zawsze zacznij o sprawdzenia pochodzenia i nie kuś się na tańsze okazje. Sprawdź sprzedającego, jeśli to osoba prywatna, dowiedz się, czy sprzedawana część pochodzi z jego samochodu. Umyślne popełnienie przestępstwa, czyli świadomy zakup części pochodzącej z kradzieży, podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności lub karze grzywny, w wypadku mniejsze wagi (Art. 291 KK). Jest to paserstwo umyślne. 

Nieświadomy zakup kradzionej części jest lżejszy w skutkach, jednak problemów możesz mieć niewiele mniej. Otrzymasz zarzut paserstwa nieumyślnego, jeśli udowodnisz, z odpowiednią starannością, że nie masz nic wspólnego z procederem kradzieży. Użyta część może zostać zatrzymana do czasu wyjaśnień, a policja będzie badać, czy mogłeś mieć jakikolwiek udział w przestępstwie. 

Jak uchronić samochód przed demontażem?

Jeśli po kradzieży Twojego samochodu, wolisz go odzyskać z powrotem, niż wysłać na szrot, zainstaluj w nim moduł LoJack. Radiowy system lokalizacji i odzyskiwania pojazdów ma ponad 30 lat doświadczeń i został opracowany w USA, aby skutecznie przeciwdziałać kradzieżom samochodowym. Przykład? Kiedyś w małym miasteczku Lawrence, o powierzchni 16 km w USA, skradziono 4000 pojazdów. Statystyki pokazują skalę problemu, a LoJack w znaczący sposób zahamował tę przestępczość, ponieważ w skuteczny sposób lokalizował jednocześnie pojazdy i przestępców, nie wyruszając nawet w pościg. 

Jakie ryzyko niesie demontaż Twojego samochodu po kradzieży?

Jeśli Twój samochód zostanie skradziony, a jego części trafią do nielegalnej sprzedaży, nabywca skradzionych części może ponieść nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim finansowe. Jego samochód zostanie zatrzymany, do momentu zakończenia prowadzenia śledztwa. W konsekwencji nie ma ani samochodu, ani zakupionej części i często nie ma już środków do sfinansowania kolejnego zakupu samochodu.

Zastanawiasz się, czy tylko nowe i luksusowe auta są wyposażane w system radiowy?

Naszymi klientami są także posiadacze marki Kia, Honda, Hyundai, Peugeot, Citroen czy Opel. 

 

źródło: policja.pl; materiały własne