« Powrót do poprzedniej strony

PASER SAMOCHODOWY - SPRZEDAWCA KRADZIONYCH CZĘŚCI

jak działa paser samochodowy i na czym zarabia

Kradzieże samochodów ciągną za sobą dodatkowe przestępstwa. Nie wystarczy złodziej, który ukradnie i wozak, który dojedzie kradzionym samochodem do dziupli. Potrzebny jest jeszcze paser, który sprzeda kradzione części. Coraz trudniej udowodnić mu popełnione przestępstwo, dlatego wielu paserów dobrze zarabia na swoim fachu.

 

Byłeś kiedyś na szrocie, szukając części samochodowej? Najlepiej w dobrym stanie i jeszcze lepszej cenie? Zakup używanych części to czasem najlepsze rozwiązanie, ponieważ są oryginalne i dużo tańsze od nowego zamiennika. Ale może być niebezpieczne, jeśli okaże się, w Twoim samochodzie zamontowane są części ze skradzionego pojazdu. Wtedy myślisz o tym, kto Ci je sprzedał.

 

Kto pracuje na szrocie

To niepozorne miejsce dla niepozornych ludzi. Znajdziesz tam dobrego mechanika, dla którego stawka za złomowanie auta dawno przestała wystarczać. Nierzadko bywa nim paser, który skupuje części samochodowe od złodziei, usuwa wszystkie oznaczenia i dalej sprzedaje je przez portale internetowe lub na miejscu. 

 

Czy wiesz co zrobić, kiedy pewnego dnia okaże się, że kupiłeś skradziony samochód?  

Nowe - kradzione części

Jak podaje auto-świat.pl "znaczny odsetek części używanych sprzedawanych na polskim rynku pochodzi z kradzieży – to fakt, z którym trudno dyskutować". Co to za części? Skrzynie biegów, silniki, elementy karoserii, zawieszenia, baterie z samochodów hybrydowych, to tylko niektóre podzespoły samochodowe związane z obrotem kradzionych części. 

Jak działa typowa szajka złodziejska?

Typową grupę przestępców tworzy zaledwie kilka osób: złodziej, paser, mechanik i szef grupy. Grupy przestępcze najpierw kradną auta, a potem oddają je w ręce paserów, którzy sprzedają kradzione części jako nowe, ale dużo tańsze. Szajka paserska działa w wielu miejscach, mają kilka dziupli i niejeden magazyn czy garaż skąd dystrybuują części zamienne. Pochodzą one z kilku tysięcy rozebranych samochodów różnych marek, skradzionych na terenie Polski i Europy, najczęściej Niemiec, Szwajcarii, a także Holandii, Francji i Włoch. Jak wygląda niewyróżniająca się z otoczenia dziupla? To zwykle garaż na prywatnej posesji lub stary magazyn na obrzeżach miasta, który nie rzuca się w oczy. I tak, na czarny rynek trafiają samochody warte kilka milionów złotych. 

 

LoJack na całym świecie, od początku swojej działalności posiada ścisłą współpracę z policją, aby wspólnie przeciwdziałać przestępczości samochodowej. Niejednokrotnie rozgłos i uznanie systemu LoJack można znaleźć w produkcjach filmowych, które wysoko notują obecność radiowego systemu do lokalizacji skradzionych samochodów. Poniżej przedstawiamy ciekawy fragment amerykańskiego filmu, którego twórcą jest scenarzysta, producent i reżyser George Vincent Gilligan. 

Zarzut paserstwa

Kiedy policji udaje się rozbić gang samochodowy, paserzy trafiają do tymczasowego aresztu, aby niedługo później usłyszeć zarzut paserstwa. Karę za paserstwo ustanawia przepis art. 122 kodeksu wykroczeń. Wyróżnia się dwie formy paserstwa: umyślne i nieumyślne, od których zależy rodzaj kary. 

Art. 122 Kodeks Wykroczeń/Paserstwo

§ 1. Kto nabywa mienie, wiedząc o tym, że pochodzi ono z kradzieży lub z przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Kto nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 500 złotych, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 3. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.

Dz.U.2019.0.821 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

 

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbitych dziuplach. Podczas akcji odzyskania pojazdu systemem LoJack, policji udało się znaleźć dodatkowe samochody, również pochodzące z kradzieży.

źródło: prawo.sejm.gov.pl; fragm. z filmu El Camino "Breaking Bad" 2019 reż. Vince Gilligan; materiały własne