« Powrót do poprzedniej strony

Oryginalne części samochodowe czy zamienniki? co warto wybrać?

co lepsze oryginalne części samochodowe czy zamienniki

Każdy wie, że nie kupi mercedesa w cenie malucha. Dokładnie tak samo jest z częściami zamiennymi. Tutaj nie ma kompromisów, więc jeśli chcesz mieć gwarancję najwyższej jakości, to trzeba za nią zapłacić. A co w przypadku, kiedy potrzebujesz dobrej części w rozsądnej cenie? Sprawdzamy, co warto kupić oraz jak rozpoznać dobrą jakość samochodowych części. 

 

Potrzebujesz czasem wymienić klocki lub tarcze i szukasz taniej alternatywy? Najlepiej by było kupić oryginalne i nowe części niedrogo, ale niestety nie ma półśrodków. Podpowiadamy, co warto wybrać, aby nie przepłacić lub nie wpakować się w kłopoty przy zakupie nielegalnych części zamiennych. Zwróć uwagę na jakość części, bo często niska cena, oznacza niską jakość.

 

Jak rozpoznać oryginalne części?

Połowa sukcesu za Tobą, jeśli dokładnie wiesz, jak powinna wyglądać część, której szukasz i jakie powinna mieć oznaczenia, aby mieć pewność, że to oryginał, a nie podróbka lub co gorsze, część pochodząca z kradzieży. Ale bądź czujny, części samochodowe to nie perfumy i nie zegarek, więc od jakości zamontowanej części zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Na rynku nie brakuje oszustów, którzy nie mają hamulców przed sprzedażą podróbek. Ten rynek zaczął się od podrabianych ubrań, alkoholu, a nawet leków, ale od wielu lat kwitnie również w branży elektronicznej i samochodowej. Jeśli chcesz mieć 100% pewności wybieraj zawsze sprawdzone sklepy motoryzacyjne. Oszczędność w przedziale 100-150 zł jest naprawdę znikoma w porównaniu do problemów po wykryciu części pochodzącej z kradzieży. Dodatkowym atutem oryginalnych części jest to, że w trakcie sprzedaży samochodu jego wartość jest większa. 

Nieuczciwi sprzedawcy mają swoje sposoby, dlatego warto wiedzieć, jakie praktyki stosują. Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy, chcąc sprzedać "taniej", proponują lekko postarzałą podróbkę, jako używaną część oryginalną. 

Części samochodowe mają swoje oznaczenia

Na terenie UE części zamienne mają swoje oznaczenia.

OE - oryginal equipment. Każda taka część posiada logo producenta i jest sprzedawana w ASO. Raczej nie wyprodukował jej producent Twojej marki, ale wiadomo, że od razu z fabryki trafiła do salonu sprzedaży.

OEM - oryginal equipment manufacturer. Tutaj elementy oznaczone OE oraz OEM niewiele się różnią, ale co istotne, mimo że mogły zostać wyprodukowane w tej samej fabryce, to nie mają logo producenta i można je kupić w niezależnych warsztatach. 

OEQ - oryginal equipment quality. Jest to część samochodowa porównywalnej jakości z oryginałem, ale ma oczywiście swoje cechy. Została wyprodukowana przez producenta, który produkuje części do innych pojazdów niż swoje. Można je kupić w hurtowniach motoryzacyjnych. 

AM - aftermarket. To typowy zamiennik. Nie pochodzi z UE, a najczęściej z Chin lub Wietnamu. Producenci tych części nie produkują części dla producentów samochodów osobowych, renomowanych marek.

Zobacz trendy w kradzieży samochodów

W Chinach taniej niż w Polsce.

Tego można było się spodziewać. Warto jednak dodać, że polscy producenci zapewniają bardzo dobrą jakość tych produktów, jednak w efekcie końcowym liczy się przede wszystkim cena. Droższa siła robocza, standardy oraz przepisy, którym podlegają, sprawiają, że koszty produkcji w Polsce są o wiele wyższe niż np. w Chinach.  

Jeśli planujesz wymienić jedną czy dwie części, bo się zepsuły lub naprawiasz auto po wypadku, poszukaj dobrego i wiarygodnego dostawcy, aby części dobrze służyły i nie sprawiły w przyszłości problemów z prawem. Nie szukaj zatem okazji, tylko sprawdzonych dostawców. 

Co zrobić kiedy kupiłeś już podróbkę?

Jeśli podejrzewasz, że kupiłeś część z nielegalnego źródła, a posiadany towar może pochodzić z kradzieży, nie pozostaje Ci nic innego, jak zgłosić ten fakt na policję. Lepszy taki wariant, niż kiedy policja namierzy Ciebie. Tutaj przeczytasz, jakie kary za kradzież przewiduje polskie prawo karne.

W przypadku zakupu podróbki, można się domyślać, kto maczał w tym palce. Paser, bo o nim mowa, to nie złodziej, ani też nie mechanik. On kupuje tanio i sprzedaje drogo. Dzieje się tak, ponieważ skupuje kradzione części od złodzieja i sprzedaje je uczciwym ludziom. Coś w rodzaju pośrednika, ale unikaj go jak ognia. Tutaj dowiesz się dlaczego.

Kradzieże samochodów ukierunkowane są na handel częściami, bo to się najbardziej opłaca. Dlaczego tak się dzieje? Nikt nie zaryzykuje jazdą kradzionym samochodem, bo szybko narazi się na zatrzymanie. Dużo łatwiej jest rozebrać samochód na najmniejsze części, na które jest zapotrzebowanie, a to czysty zysk i marża ponad 100%. 

Zobacz, co się dzieje z samochodem po kradzieży