« Powrót do poprzedniej strony

Odnalezione dziuple samochodowe, najczęściej kradzione pojazdy - ciekawostki na temat LoJack

Odzyskany samochód

W dzisiejszym, kolejnym już wydaniu ciekawostek o LoJack, opowiemy o odnalezionych przez LoJack dziuplach samochodowych, o odzyskaniach z 2017 roku, czy ciekawostkę dotyczącą nazewnictwa samochodów przez złodziei. Zapraszamy do lektury.

W Polsce najczęściej kradzione są samochody niemieckich marek.
Ze statystyk policyjnych i LoJacka wynika, że w Polsce nadal najczęściej kradzionymi samochodami są auta niemieckich marek. W czołówce znajdują się samochody marki BMW, Audi, Mercedes oraz Volkswagen. Na drugim miejscu znajdują się auta japońskie, takie jak Honda, Mazda oraz Toyota. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

LoJack sprawdził, ile razem warte są samochody odzyskane po kradzieży w 2017 roku.
LoJack w swoim raporcie zanotował, że w 2017 roku łączna wartość odzyskanych po kradzieży samochodów to 134,757,605 dolarów! Okazuje się też, że wartość ta jest o 7 procent wyższa, niż w roku 2016. Wartość jednego pojazdu oszacowano na 10,807 dolarów i tutaj również odnotowano wzrost w stosunku do roku 2016 - o 10 procent. Najdroższy odzyskany pojazd wart jest 316, 400 dolarów, jest to Roll-Royce Phantom z 2013 roku. Cały raport znaleźć można tutaj.

Dzięki pomocy LoJack policja odnajduje dziuple samochodowe.
W związku z faktem, że zgłoszenie kradzieży pojazdu z systemem LoJack jest powiązane ze zgłoszeniem tej sytuacji również na policję, przy odzyskiwaniu pojazdów towarzyszą nam funkcjonariusze. Dzięki temu możliwe jest aresztowanie sprawców kradzieży na gorącym uczynku, a także odkrycie tzw. dziupli samochodowych. Dzięki współpracy na linii LoJack - funkcjonariusze policji wielu złodziei aut zostało aresztowanych i skazanych za szeroką pojętą przestępczość samochodową. Więcej na ten temat dowiedzieć się można tutaj.

Co miesiąc w Polsce kradzionych jest 900 samochodów.
Ze statystyk wynika, że najwięcej samochodów ginie w Warszawie.  Złodzieje są grupą bardzo hermetyczną, wytrawni specjaliści tworzą wręcz siatki, współpracują z paserami. Do kradzieży pojazdu dochodzi w momencie, gdy wcześniej na dany samochód zostało złożone "zamówienie". Ponieważ coraz trudniej zalegalizować skradziony pojazd, przestępcy kradną, aby pozyskać części na sprzedaż. W całości częściej kradzione są motocykle, maszyny budowlane i rolnicze, które sprzedawane są za granicą. Cały artykuł znaleźć można tutaj.

Żaba, lew i locha to nie tylko nazwy zwierząt...
W slangu złodziei samochodów są to określenia na poszczególne marki aut. Locha to nowy Mercedes, żaba to samochód produkcji francuskiej, zaś Lew to dokładne określenie Peugeota. Złodzieje posługują się własnymi określeniami, aby nie wzbudzać podejrzeń u osób postronnych, także podczas rozmów telefonicznych, które mogą być podsłuchiwane. Inne określenia slangowe znaleźć można tutaj.

Po raz kolejny też przypominamy, że każdy skradziony pojazd można odzyskać. Jak? Wystarczy zamontować w swoim pojeździe moduł radiowy LoJack, który działa, kiedy wszystkie inne systemy antykradzieżowe zawiodą!