« Powrót do poprzedniej strony

Nie pozwól, żeby złodziej zepsuł Ci lato - zabezpiecz pojazd przed kradzieżą

Motocyklista na drodze

Złodzieje nigdy nie mają urlopu, wykorzystają każdą okazję, żeby pozbawić kogoś samochodu, motocykla, czy sprzętu rolniczego. Lato to dla nich jednak sezon szczególnie pracowity, bowiem wtedy mają okazję zapolować na samochody i motocykle urlopowiczów, czy kraść sprzęt rolniczy i budowlany... 

Lato to okres wyjazdów, urlopów, wycieczek, a także wzmożonych prac budowlanych i polowych. Dla złodziei samochodów to idealna okazja, aby obłowić się cudzym kosztem. Kradną samochody w miejscowościach turystycznych, a także te, które zostały na posesji pod nieobecność właścicieli. Z parkingów giną także motocykle i skutery, z placów budowy znikają maszyny i pozostawiony na noc sprzęt, podobnie dzieje się też z pojazdami rolniczymi. Bardzo często zawodzą zabezpieczenia antykradzieżowe w postaci autoalarmów, blokad mechanicznych, czy monitoringu GPS, który bardzo łatwo zagłuszyć. 

  • Samochody - to właśnie one najczęściej padają łupem złodziei. Znikają zarówno te nowe, jak i zabytkowe modele. Latem najwięcej ginie ich w miejscowościach turystycznych, a także z parkingów i posesji, gdzie zostają zaparkowane na czas nieobecności właścicieli, którzy udali się na wakacje. Złodzieje potrafią też uciec się do perfidnych kradzieży (o tych metodach można przeczytać tutaj) na stacjach benzynowych i przydrożnych parkingach - wystaczy chwila nieuwagi, żeby stracić samochód. Bardzo często wraz z samochodem kradziony jest sprzęt pozostawiony w aucie - aparaty, kamery, namioty, materace, sprzęt wspinaczkowy, do nurkowania... Więcej na temat kradzieży samochodów latem znaleźć można w tym artykule.
  • Motocykle - w momencie, gdy rozpoczyna się sezon motocyklowy, rozpoczyna się także sezon kradzieży jednośladów. Giną one równie często, jak samochody, a ukraść je o wiele łatwiej - wystaczy kilka silnych osób, laweta, albo bus, żeby motocykl zniknął bez śladu. Nie pomagają blokady mechaniczne, łańcuchy, ani lokalizatory GPS - złodzieje poradzą sobie z każdym tego typu zabezpieczeniem. Bardzo często letnie wyprawy motocyklowe stają się niezapomniane nie dzięki miłym wspomnieniom, a przez złodziei, którzy w ciągu kilku minut potrafią ukraść motocykl. Więcej na temat kradzieży motocykli można znaleźć w tym artykule. 
  • Pojazdy rolnicze - co roku, podczas sezonu prac polowych, kradzionych jest ok. 1200 maszyn rolniczych, w tym ok. 200 samych ciągników. Znikają zarówno pojazdy prywatne, jak i te z wypożyczalni (złodzieje mają swoje sposoby na wypożyczone pojazdy - sprawdź). Utrata sprzętu rolniczego wiąże się nie tylko z kosztami, ale też z opóźnieniem prac. Bardzo często uzyskane odszkodowanie nie pokryje strat związanych z kradzieżą pojazdu. Więcej na temat kradzieży sprzętu rolniczego znaleźć można tutaj.
  • Sprzęt budowlany - pojazdy pozostawione na noc, lub kilka dni na placu budowy stają się łatwym celem złodziei. Nie pomogą ani blokady mechaniczne, ani monitoring GPS, złodzieje dadzą sobie z tym radę bez problemu. Pojazdy budowlane są bardzo drogie, stąd też zainteresowanie złodziei - sprzedają je w całości, albo na części. Podobnie jak w przypadku pojazdów rolniczych, kradzież maszyn budowlanych to duże straty i zastój w pracach. Więcej na ten temat tutaj.

Można temu zapobiec.

Jak? Bardzo łatwo - każdy z wymienionych wyżej pojazdów można wyposażyć w system monitoringu radiowego LoJack. Mały moduł radiowy pozwoli namierzyć i odzyskać skradziony samochód, ciągnik, motocykl, czy koparkę. 
Działanie systemu radiowego oparte jest o niezagłuszalne fale radiowe i niezależą infrastrukturę stacji nadawczo-odbiorczych. Na codzień moduł nie wysyła żadnych sygnałów. Kiedy pojazd zostanie skradziony, właściciel zgłasza ten fakt ekipie poszukiwawczej LoJack, a moduł zostaje wzbudzony i zaczyna przesyłać swoją pozycję. Nawet jeśli złodziej będzie próbował go zagłuszyć, ekipa namierzy źródło zagłuszania. Załogi poszukiwawcze namierzają i odzyskują skradziony pojazd, najczęściej w przeciągu kilku godzin. O naszych akcjach poszukiwawczych można przeczytać w dziale ODNALEZIENIA.