« Powrót do poprzedniej strony

Metody kradzieży samochodów - sprawdź, jak zabezpieczyć swoją własność

Zaparkowane samochody

Ile ludzi, tyle pomysłów. Ile modeli aut, tyle metod kradzieży. Dzisiaj przypomnimy Wam kilka metod kradzieży samochodów, które pojawiły się w ostatnim czasie. Sprawdzicie też, czy dostatecznie dobrze zabezpieczyliście swoje auto na wypadek kradzieży.

Złodzieje kradną samochody przez komputer pokładowy.
Większość nowoczesnych samochodów ma komputer pokładowy, więc podobnie jak nasz komputer domowy czy służbowy, może on stać się przedmiotem ataku hakerów. Przeprowadzone testy wykazały, że w podobny sposób można przejąć kontrolę nad samochodem za pomocą urządzeń bezprzewodowych, np. Bluetootha lub odtwarzacza multimediów. Aby przejąć kontrolę nad samochodem naukowcy wykorzystali telefon, za pomocą którego kierowca łączył się używając Bluetootha z systemem komputerowym samochodu. Jeśli kierowca korzysta z zamontowanego w aucie odtwarzacza multimediów, razem ze ściągniętym plikiem mp3 może ściągnąć hakerski program, który przejmie kontrolę nad jego autem. Dlatego ważne jest zabezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest LoJack, na którego od ponad 30 lat złodzieje nie znaleźli sposobu. Dowiedz się więcej.

Teslę można ukraść za pomocą telefonu.
Młody człowiek ukradł Teslę z wypożyczalni za pomocą smartfona. Kradzież była możliwa, ponieważ aplikacja na smartfonie sprawcy była wcześniej autoryzowana do uruchomienia tego konkretnego pojazdu. Właściciel wypożyczalni stanowczo temu zaprzecza ? jego zdaniem rozłączenie telefonu klienta i pojazdu jest standardową procedurą w momencie zdawania pojazdu. Zdaniem jednego z ekspertów wytłumaczenie może być bardzo takie ? złodziej mógł zadzwonić do centrum obsługi klienta Tesli i poprosić o ponowne przypisanie pojazdu do jego konta klienta. W przypadku Tesli taka operacja wystarcza, by ją otworzyć, uruchomić i odjechać. Złodzieje opracowali także inne metody kradzieży Tesli - stworzyli elektroniczny kluczyk, który otwiera i uruchamia samochód. Dlatego też dobry rozwiązaniem jest zamontowanie LoJacka w pojeździe, aby szybko namierzyć i odzyskać go po kradzieży. Dowiedz się więcej.

Złodzieje kradli Citroeny i Peugeoty za pomocą specjalnych kluczyków.
Złodzieje z Francji kluczyki oraz kalkulator do ich kodowania kupowali w darknecie, czyli ukrytej sieci internetowej. Klonowanie posiadanych kluczyków samochodowych to żaden problemem. Na rynku dostępne jest mnóstwo w pełni zautomatyzowanych urządzeń, które sobie z tym poradzą. Na podstawie zrzutu pamięci EEPROM komputera pokładowego również można odtworzyć działający kluczyk i bez większego trudu otworzyć drzwi pojazdu. Jak jednak zaprogramować kluczyk jedynie widząc pojazd na ulicy?
Z prasowego opisu wynika, że przestępcy dokonywali kradzieży pojazdów bez żadnej fizycznej ingerencji.  Musieli znać więc kod VIN, który ma posłużyć do zaprogramowania kluczyka. Kod VIN można odczytać z szyby pojazdu, albo znaleźć go w bazach serwisowych można, gdzie wystarczy wpisać numer rejestracyjny samochodu. Kiedy złodzieje znają VIN, programują czysty kluczyk wygenerowanymi kodami i używają go do kradzieży samochodu. Dowiedz się więcej.

Statystyki pokazują, że najłatwiej kradnie się pojazdy z systemem keyless.
Kradzież metodą na "walizkę", która pozwala otworzyć i uruchomić pojazd z system keyless, jest coraz popularniejsza, głównie przez to, że takie urządzenie łatwo kupić przez Internet. Poza tym samochody bezkluczykowe nie posiadają żadnych fabrycznych zabezpieczeń antykradzieżowych, co udowodnili niemieccy członkowie klubu motoryzacyjnego ADAC. Urządzenie, które posiada złodziej, pozwala przechwycić sygnał z pilota samochodu, a potem otworzyć i uruchomić pojazd, taka kradzież może trwać łącznie kilkanaście sekund! Dlatego ważne jest, aby móc bez problemu odzyskać skradziony pojazd - jedynym rozwiązaniem jest system radiowy LoJack, który namierza i odzyskuje skradzione samochody w ciągu kilku godzin. Dowiedz się więcej.

Dlatego stworzyliśmy dla Was poradnik dotyczący zabezpieczeń antykradzieżowych. Sprawdź!