« Powrót do poprzedniej strony

LATO TO ZBIORY DLA ROLNIKÓW I ŻNIWA DLA ZŁODZIEI - O KRADZIEŻACH MASZYN ROLNICZYCH

latem złodzieje kradną maszyny rolnicze

Rolnictwo jest w tym obszarem gospodarki, który od zawsze wpływał na społeczeństwo, stanowiąc często jego główne źródło utrzymania. Dziś ten sektor wygląda inaczej niż przed laty. Przede wszystkim jest wyposażony w drogi i nowoczesny sprzęt rolniczy, który niestety coraz częściej zostaje kradziony.

 

Ciągniki rolnicze, kombajny, opryskiwacze, siewniki, pługi, to tylko niektóre maszyny rolnicze potrzebne w dużym gospodarstwie, którym można wykonać większość prac polowych. Jest to sprzęt drogi, ale użyteczny i znacznie przyczynia się do wzrostu wydajności produkcji rolnej. Zazwyczaj w gospodarstwie rolnym wystarczy jeden egzemplarz konkretnej maszyny, dlatego jeśli zostaje ukradziony, to wyrządzona szkoda dla właściciela jest znacząca. Oczywiście, nie da się nie zauważyć braku dużego ciągnika, ale znaleźć go jest już dużo trudniej. 

Ile warty jest sprzęt rolniczy?

Sprzęty rolnicze i budowlane to spora inwestycja. Nowy traktor kosztuje nawet kilkaset tysięcy zł, używany może pochodzić z niepewnego źródła. Drogie sprzęty zarabiają na siebie, więc rolnicy doceniają ich wartość. Policja otrzymuje zgłoszenia kradzieży maszyn rolniczych rzadziej niż samochodów, ale wartość sprzętu rolniczego często przewyższa wartość auta. Co roku giną ciągniki warte min. 200 tys. zł. 

Co się kradnie z garażu rolnika?

Kombajny zbożowe, przyczepy rolnicze, kopacze do ziemniaków, agregaty uprawowe, a także kosiarki ciągnikowe, czyli sprzęt, który w polskim rolnictwie stanowi ważne wyposażenie. Kradzieży dokonują zazwyczaj większe grupy przestępcze, które działają zawodowo w swoim fachu i wiedzą jak, gdzie i kiedy dokonać kradzieży. Co jakiś czas dochodzi do przestępstw na ogromną skalę, kiedy policji udaje się rozbić grupę przestępczą, która sprzedawała w Polsce sprzęty rolnicze kradzione za granicą.

Na terenie województwa mazowieckiego policji udało się wykryć serię przestępstw, gdzie kilku złodziei kradło maszyny rolnicze i budowlane. Robili to bezkarnie przez kilka miesięcy, okradając posesje rolników z drogiego sprzętu, głównie na terenach sadowniczych. Przestępcy zostali złapani na gorącym uczynku i grozi im 5 lat więzienia.

Nie tak dawno policja odkryła dziuplę samochodową na terenie Gliwic, a wstępem do całej akcji było odnalezienie maszyny do rozdrabniania drewna.

Kiedy złodzieje kradną maszyny rolnicze?

Do kradzieży dochodzi najczęściej porą nocną, kiedy czujność właścicieli zostaje uśpiona. Szczyt sezonu dla rolnika, to także czas zbiorów dla złodzieja, dlatego szczególnie latem warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo sprzętu i nie zostawiać go na podwórku. 

Jak zabezpieczyć maszyny po kradzieży?

LoJack zabezpiecza duży sprzęt i w chwili kradzieży lokalizuje go i odzyskuje za pomocą systemu radiowego. Moduł LoJack ukryty jest w pojeździe i nikt oprócz instalatora nie zna miejsca jego instalacji. W momencie zgłoszenia kradzieży, moduł wysyła sygnał radiowy i ekipa poszukiwawcza LoJack lokalizuje miejsce położenia pojazdu. Zazwyczaj trwa to kilka godzin. 

 

źródło: policja.pl