« Powrót do poprzedniej strony

Kradzieże na walizkę - złodzieje nie odpuszczają

Pilot samochodowy

Chociaż metoda kradzieży samochodu na walizkę jest już znana od dłuższego czasu, to jednak wciąż na jej temat jest głośno. Mimo szeregu artykułów na temat zabezpieczenia pojazdów z systemem keyless, samochody nadal padają łupem złodziei. A wszystko za sprawą walizki, która w magiczny sposób otwiera drzwi...

Walizka, którą posługują się złodzieje, mieści w sobie urządzenie, które przechwytuje sygnał z kluczyka. Jak to działa? Jeden ze złodziei musi znaleźć się blisko właściciela pojazdu. Za pomocą wzmacniacza w walizce wyszukuje sygnał kluczyka, a w tym czasie drugi złodziej pociąga za klamkę auta po to, żeby samochód "upomniał się" o sygnał z kluczyka. Sygnał ten powinien być znaleziony dopiero wtedy, gdy jest blisko auta, ale wzmacniacz z walizki potrafi ominąć to zabezpieczenie. Samochód otwarty, można jechać. Zawodowcom zajmuje to tylko minutę!

Sprzęt, który otwiera samochody w ten sposób, można kupić już za 80 złotych. Jakie łamacze szyfrów istnieją? Stworzyliśmy już ich listę, którą można znaleźć w tym artykule.  Co sprytniejsi i znający się na technologiach złodzieje sami konstruują tego typu gadżety.

Chociaż te złodziejskie urządzenia różnią się między sobą, to jednak ich działanie jest podobne. Przechwytują sygnał z kluczyka i pozwalają otworzyć drzwi, a także uruchomić pojazd. Część z nich ma bardzo krótki zasięg, ale istnieją też takie, które potrafią przechwycić sygnał z odległości nawet 100 metrów! Prowadzone badania pokazały, że urządzenia te otwierają samochody każdej marki. Jest to więc dowód na to, że nie warto ślepo ufać producentom samochodów, którzy zapewniają, że nowoczesne zabezpieczenia aut zapobiegają kradzieżom. Wręcz przeciwnie, jeśli złodziej usłyszy, że nie da rady ukraść, to udowodni, że jest inaczej i obejdzie każde zabezpieczenie. 

Niektórzy kierowcy chowają piloty samochodowe do specjalnych pudełek, które mają chronić przed przechwyceniem sygnału z pilota. Inni owijają je w folię aluminiową. Jak jeszcze chronić swój samochód? Odpowiedź jest prosta - za pomocą modułu LoJack. Jest to jedyne urządzenie, którego złodzieje nie złamali od 1986 roku. System radiowy LoJack opiera swoje działanie na niezagłuszalnych falach radiowych, które pomagają namierzyć i odzyskać skradziony samochód. Więc nawet jeśli złodziej przechytrzy system keyless, to nie ma sposobu na LoJack! 

 

opracowano na podstawie: materiały własne