« Powrót do poprzedniej strony

Kradli samochody w Niemczech, legalizowali w Polsce - policja rozbiła zorganizowaną grupę złodziei samochodów

Odzyskany samochód

18 odzyskanych samochodów i 6 zatrzymanych osób to wynik działań polskiej i niemieckiej policji, która rozpracowywała grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą samochodów. Złodzieje kradli auta w Niemczech i legalizowali je w Polsce. Ich łupem mogło paść co najmniej 45 samochodów o wartości 2 milionów euro.

W lutym 2016 roku niemiecka policja wszczęła śledztwo w sprawie grupy Polaków, którzy kradli samochody w Niemczech i legalizowali je w Polsce. Ich łupem padały samochody luksusowe i o znacznej wartości - porsche oldtimer, samochody campingowe marki Fiat, transportery  marki IVECO,  a także samochody: Audi, Range Rover i Peuegot. 
Zatrzymanie osób związanych ze sprawą to wynik współpracy międzynarodowego zespołu śledczego prokuratur w Berlinie i Gdańsku oraz CBŚP i policji niemieckiej - LKA Berlin. 

Policjantom udało się ustalić, że w grupie działa 16 osób. W lutym tego roku niemieckim policjantom udało się zatrzymać 6 członków grupy, w tym w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Stało się to podczas przekazywania samochodu campingowego Fat w Hoppegarten koło Berlina. 
Dzięki informacjom gdańskiego CBŚP, niemieccy funkcjonariusze dotarli do miejsc, gdzie złodzieje chowali skradzione samochody. Oprócz tego, odzyskali w Berlinie 4 samochody i zabezpieczyli tablice rejestracyjne, sfałszowane dowody rejestracyjne, dokumenty, dowody osobiste, sfałszowane plakietki ochrony środowiska  umieszczane na pojazdach, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.
Polscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą i pośrednikiem. Zajmował się także finansowaniem grupy i wyposażeniem złodziei w sprzęt, dzięki któremu mogli otwierać elektroniczne zabezpieczenia w samochodach. Polscy i niemieccy policjanci przeszukali siedem miejsc związanych  z członkami rozpracowywanej grupy przestępczej. Udało im się zabezpieczyć dokumenty, telefony komórkowe oraz laptopy. Oprócz tego udało im się zabezpieczyć 4 samochody marki Peuegot. 

Za pięcioma kolejnymi członkami grupy wydano listy gończe. O działanie w grupie podejrzanych jest 16 osób, którym zarzuca się kradzieże ok. 45 samochodów. Policji udało się odzyskać 18 samochodów, straty oszacowano na 10 mln euro. 

 

opracowano na podstawie policja.pl