« Powrót do poprzedniej strony

JAK ZŁODZIEJE KRADNĄ SAMOCHODY BEZ POSIADANIA KLUCZYKÓW

kradzież samochodu bez kluczyków

Pilot do łamania kodów z kluczyka odblokuje każdy zamek w samochodzie. Urządzenie do przechwytywania kodów kosztuje około 50 $ i nazywa się RollJam. Wykorzystują go złodzieje, żeby odjechać Twoim samochodem. 

 

W środowisku przestępczym mówi się, że nie ma takiego samochodu, którego nie da się ukraść. Obecnie urządzenia hakerskie są coraz bardziej zaawansowane, łatwo dostępne i nie aż takie drogie.  Złodzieje kradną z ulicy, niestrzeżonych parkingów, a nawet z prywatnych posesji. A jak nie mają kluczyka? To żaden problem.

 

 

Jednym z popularniejszych urządzeń, łatwo dostępnych na rynku, który potrafi przechwycić kod zabezpieczeń jest RollJam. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które zostało zaprojektowanie w celu złamania zabezpieczenia. Został stworzony przez amerykańskiego majsterkowicza i hakera komputerowego Samy’ego Kamkara, który jako 16 letni chłopak porzucił szkołę średnią i rok później założył swoją pierwszą firmę. Wszystkie jego działania i prace skupione są wokół kwestii bezpieczeństwa.

RollJam to urządzenie radiowe o wielkości smartfona, które składa się z mikrokontrolera i baterii. Atak RollJam polega na nagrywaniu i blokowaniu sygnału radiowego z pilota. Taki zestaw spokojnie otwiera każdy samochód, a do tego elektroniczne drzwi garażowe. RollJam kradnie tajne kody, które noszą nazwę Rolling Code. Kiedy chcesz odblokować lub zablokować samochód za pomocą pilota, Rolljam generuje losowo kod, który następnie zostaje wysyłany drogą radiową do samochodu po naciśnięciu pilota. Kiedy już urządzenie przechwyci i zarejestruje dane z komunikacji radiowej, złodziej otwiera samochód jak swój.

Jak RollJam działa w praktyce? Kiedy kierowca (właściciel) chce otworzyć samochód i wciska przycisk na pilocie, RollJam pobiera kod i tym samym zakłóca sygnał, przez co zamek się nie odblokuje. Kierowca naturalnie ponawia próbę, a RollJam spełnia swoją rolę i odsyła do drzwi uzyskany kod zabezpieczeń. Kierowca otwiera swój samochód, a RollJam pobiera kolejny działający klucz zabezpieczeń, którego później używa złodziej. Same kody nie mają limitu czasowego, więc samochód może zostać skradziony nawet kilka godzin później. Wszystko trwa kilka sekund.

RollJam jest sposobem na szybką kradzież bez pozostawienia żadnego śladu. Cała branża motoryzacyjna stoi przed dużym wyzwaniem, jakim jest rozwiązanie problemów z łatwym dostępem do kodów. Obecny problem kradzieży dotyczy przede wszystkim aut japońskich. Mazda 6, Mazda 3, Toyota Auris, Toyota Prius, Honda Civic, Honda Accord. Sprawdź najczęściej kradzione samochody z 2018 roku. Atak złodziei polegający na kopiowaniu kluczyków jest tak powszechny, że jedynie co można zrobić, to zabezpieczyć samochód po kradzieży. 

Wybierając dobre zabezpieczenie po kradzieży, należy kierować się skutecznością w odzyskaniu pojazdu, która polega po pierwsze na sile sygnału, która służy do lokalizacji, nawet przy użyciu zagłuszarki, po drugie na szybkości reakcji ekipy poszukiwawczej. Dobrym wyborem po kradzieży jest LoJack. Amerykański system radiowy to technologia, która została całkowicie podporządkowana odzyskiwaniu pojazdów po kradzieży. 

źródło: hacker.io; wired.com; zawszeczujni.pl; materiały własne