« Powrót do poprzedniej strony

JAK LOJACK NAMIERZA SKRADZIONE POJAZDY?

jak lojack odzyskuje samochody

Za każdą kradzieżą samochodu stoi człowiek oraz technologia. Do odzyskania utraconych pojazdów również potrzebni są ludzie oraz technologia, tylko ta jest zdecydowanie lepsza. Dlaczego? O ile skradziony pojazd można zlokalizować, tak systemu radiowego z jedyną dla siebie częstotliwością radiową, nie da się już zlokalizować, podrobić ani zagłuszyć. Tak w skrócie działa LoJack. A w jaki sposób namierza pojazdy i co sprawia, że zespół operacyjny dociera na miejsce w kilka godzin? Mamy dla Was porcję bardzo ciekawej wiedzy.

 

Jak rozwija się czarny rynek samochodowy?

Wiadomo już, że samochody giną w nieoczekiwanych okolicznościach. Ale przecież nie zapadają się pod ziemię. Obecne działania grup przestępczych dosyć łatwo jest przewidzieć, ponieważ samochody w 95% rozbierane są na części, które następnie trafiają na czarny rynek. W ten sposób od lat kwitnie handel kradzionymi częściami. Dobrze płatną pracę mają zatem paserzy, sprzedawcy na aukcjach internetowych, złomiarze, właściciele warsztatów samochodowych i szrotów. 
Za każdym razem, kiedy kupujesz tańszy zamiennik części samochodowej, ponosisz ryzyko kupienia części pochodzącej z kradzieży. Jeśli zrobisz to świadomie, a podczas naprawy w ASO zostanie odkryta nieoryginalna część, która trafiła do bazy danych zaginionych pojazdów, możesz spodziewać się sporych kłopotów. O karach za kradzież samochodu w Polsce, możesz przeczytać tutaj.

Namierzane i lokalizacja pojazdu w jednym

Każdy samochód wyposażony w radiowy moduł LoJack ma szansę zostać zlokalizowany po kradzieży dzięki pracy złogi poszukiwawczej. Specjalnie przeszkolony zespół potrafi namierzać samochód dzięki sile sygnału radiowego. Moduł LoJack, który znajduje się w skradzionym pojeździe zostaje aktywowany, czyli wybudzony i od tego momentu przesyła fale radiowe, odbierane przez komputer śledzący LoJack. Jest to możliwe dzięki temu, że LoJack w Polsce posiada do tego własne stacje nadawczo-odbiorcze, wzmacniające siłę sygnału. Stacje nadawczo-odbiorcze są własnością LoJack, a częstotliwości radiowe ujednolicone oraz zarezerwowane przez tylko dla LoJack. Z tych samych częstotliwości korzystają zarówno polski, jak i europejskie oddziały LoJack. 

Dobry wybór po kradzieży

Od zgłoszenia do odnalezienia - praca zespołu poszukiwawczego LoJack

Wyjazd na akcję poszukiwawczą odbywa się natychmiast po zgłoszeniu kradzieży. Zarówno zespół operacyjny jak i klienta obowiązują ustalone w umowie procedury. Klient zawsze zgłasza kradzież samochodu do LoJack oraz na policję. To bardzo ważny punkt działań, ponieważ po zlokalizowaniu pojazdu, ekipa poszukiwawcza wzywa na miejsce policję, która ma uprawnienia do odzyskania pojazdu i ewentualnego zatrzymania sprawców. W tej pracy bycie dyspozycyjnym jest bardzo ważne, zwłaszcza kiedy jeden zespół jest już w terenie. Liczy się szybkość reakcji, szybkie podejmowanie decyzji oraz zdolność do pracy pod dużą presją czasu. 

Dlaczego LoJack lokalizuje, a policja odzyskuje?

Praca poszukiwawcza to trudny i niebezpieczny teren działań. Osoby namierzające pojazd muszą to robić skutecznie, ale też dyskretnie. Zorganizowane grupy przestępcze ukrywają samochody w lasach, kontenerach i na opustoszałych terenach. Ponieważ złodzieje to ludzie pracujący w ciągłym stresie, pośpiechu i na granicy ryzyka, często nie mają w sobie żadnych hamulców i działają pod wpływem emocji. Za nic w świecie nie chcą być złapani i doprowadzeni do odpowiedzialności karnej, a każda osoba w złodziejskim gangu będzie kryła pozostałych członków. Tylko w taki sposób mają szansę utrzymać się branży.

W związku z tym, przed załogą poszukiwawczą LoJack za każdym razem stoi duże wyzwanie. Ich zadaniem jest szybko zlokalizować pojazd i w odpowiednim momencie wezwać pomoc funkcjonariuszy policji. Tylko oni mają prawo legalnie wejść na prywatny teren i przeprowadzić działania operacyjne zgodne z prawem. Jeśli zlokalizowany pojazd stoi na parkingu lub przy ulicy, załoga LoJack wie, w jakiej bezpiecznej odległości może się znajdować i w tym przypadku, również działania operacyjne przejmuje policja. Jak szybko się to dzieje? Polska policja od ponad 20 lat odzyskuje skradzione pojazdy wspólnie z LoJack, dzięki technologii systemu radiowego. Funkcjonariusze mają pełne zaufanie do LoJack, który w znaczny sposób przyczynia się do walki z przestępczością samochodową w Polsce. Wspólne działania prowadzą do odzyskania auta, rozbicia dziupli samochodowych, a czasem całych gangów samochodowych.

Skuteczny system do walki ze złodziejami

Jak działa nadajnik radiowy LoJack?

Niewielkie urządzenie montowane jest w ponad 30 różnych miejscach w pojeździe i zawsze dopasowane do wewnętrznej infrastruktury danego samochodu, biorąc pod uwagę jego markę i model. Moduł radiowy LoJack nie jest oznakowany, a właściciel nie wie, w którym miejscu jest ukryty nadajnik. Ze względu na bezpieczeństwo właściciela i dla sprawnie przeprowadzonej akcji poszukiwawczej wszystkie informacje związane z działaniem modułu są tajne. Moduł podczas codziennej eksploatacji samochodu jest w stanie uśpienia, a w przypadku rozmontowania przez złodzieja, działa dzięki zapasowej baterii, która do 30 dni wciąż wysyła sygnał radiowy. Jeśli zdarzy się, że złodziej nieświadomie odłączy nadajnik, możliwości poszukiwawcze zostają na tym samym poziomie skuteczności.

Namierzanie skradzionego pojazdu w świąteczne dni

Ale sam moduł o tylko połowa sukcesu. Drugą, równie ważą stroną medalu jest zespół poszukiwawczy, czyli ludzie którzy wyruszają w trasę i namierzają pojazd. Praca zespołu LoJack nie kończy się w piątek o 17:00. Weekendowe i świąteczne dyżury są normą. Biorąc pod uwagę fakt, że najwięcej kradzieży ma miejsce w nocy, podczas długich weekendów i świątecznych przerw od pracy, ekipa LoJack pracuje 24/h, a swoją pracę  często rozpoczyna bladym świtem. Skuteczność tych działań to odzyskanie pojazdów, które w większości przypadków, w stanie kompletnie nienaruszonym wracają do właścicieli. 

Pokradzieżowy serwis modułu radiowego

Po zakończonej akcji poszukiwawczej, właściciel pojazdu ma obowiązek zgłosić się do LoJack, aby sprawdzić poprawność działania modułu i ponownie uśpić urządzenie. W ten sposób zapewnisz ciągłość ochrony po kradzieży. Jest wiele przypadków, kiedy złodzieje kradną dwukrotnie ten sam samochód i rzadko jest to działanie przypadkowe. 

Nocna kradzież BMW X3 z hali garażowej