« Powrót do poprzedniej strony

Dlaczego GPS nie jest dobrym zabezpiczeniem antykradzieżowym?

Złodziej samochodu

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie mogłaby wydawać się prosta. A jednak tak nie jest. Wiele osób wciąż sądzi, że monitoring GPS jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży. Niestety, ale tak nie jest. Dlaczego?

Przede wszystkim chodzi o przeznaczenie systemów monitorujących i zasięg oraz moc sygnału GPS. Jak wiadomo, sygnał pochodzi z satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Po dotarciu na Ziemię sygnał jest bardzo słaby i łatwo go stracić np. w tunelach, garażach, czy kontenerach. Poza tym złodzieje bez problemu potrafią go zagłuszyć. Oczywiście systemy monitoringu GPS oferują alerty, które powiadamiają o zagłuszeniu sygnału, czy nieautoryzowanym ruchu pojazdu, ale co nam po tym, jeśli samochód znika z mapy i nie mamy pojęcia, gdzie się znajduje?

Monitoring GPS to narzędzie przeznaczone do łatwego zarządzania flotą pojazdów i sprawnej kontroli pracowników, czy zużycia paliwa. Jest jednak całkiem bezużyteczny, jeśli chodzi o zabezpieczenie antykradzieżowe - wystarczy zwykła zagłuszarka, którą posiada każdy złodziej, aby lokalizacja samochodu stała się dla właściciela zagadką.

Jak więc zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą?

Na rynku znajdziemy wiele blokad antykradzieżowych, które na pewno odstraszą złodzieja amatora, ale nie zawodowca. Jeśli nie blokady, ani monitoring GPS, to co? System lokalizacji radiowej LoJack. To jedyny na rynku system radiowy, który pozwala na namierzanie i odzyskiwanie skradzionego pojazdu. Od systemów GPS/GSM różni się tym, że działa w oparciu o fale radiowe i posiada własną naziemną infrastrukturę stacji nadawczo - odbiorczych.

Działa na utajnionych falach radiowych i jest odporny na wszelkie złodziejskie zagłuszarki - nawet jeśli złodziej takowej użyje, system LoJack pokaże źródło zagłuszania, a więc pozycję złodzieja i samochodu. LoJack, w odróżnieniu od innych systemów, działa także w garażach, kontenerach, tunelach i parkingach podziemnych. Na co dzień, w przeciwieństwie do GPS, nie śledzi swojego użytkownika. Działa dopiero po zgłoszeniu kradzieży pojazdu - zaczyna przesyłać swoją pozycję, dzięki czemu ekipa poszukiwawcza wraz z policją może szybko namierzyć i odzyskać skradziony pojazd. Cała akcja trwa najczęściej tylko kilka godzin.

LoJack jest świetnym zabezpieczeniem do każdego pojazdu - samochodu, motocykla, maszyn budowlanych oraz rolniczych czy pojazdów zabytkowych.

SprawdźSprawdź!