« Powrót do poprzedniej strony

CO SIĘ DZIEJE Z SAMOCHODEM PO KRADZIEŻY?

samochód po kradzieży rozbierany na części

Kilka godzin po kradzieży, samochód zostaje rozebrany na części. Potem możemy je kupić w internecie. Już w chwili kradzieży samochodu, złodziej doskonale wie, co z nim zrobi. Wszystko zależy od tego, na co było zamówienie. Czy samochód ma wyjechać za granicę, czy ma być rozebrany na części.

 

Niedługo potem możemy je kupić na aukcjach internetowych za o wiele mniejsze pieniądze, niż w autoryzowanym serwisie. Są nowe i oczywiście oryginalne. My oszczędzamy, a złodzieje zarabiają, kilkakrotnie. Takie auta warte kilkadziesiąt tysięcy, bo na nich można najwięcej zarobić, znikają z naszej posesji, czy garażu podziemnego w kilkanaście minut. Rozebrany samochód może być ponownie złożony i sprzedany, jako nowy.

 

Przykładem może być tegoroczna akcja policji, przeprowadzona na terenie powiatu wielickiego. W maju tego roku, policjanci z krakowskiej komendy odkryli dziuplę samochodową, gdzie ukryte były części skradzionego porsche. Przeszukane zostały garaże oraz posesje złodziei i odnalezione części samochodowe, m.in. pokrywy silnika, kołpaki, błotniki, deski rozdzielcze, elementy zawieszenia i inne. Wszystko było już przygotowane do sprzedaży. Zatrzymanych zostało dwóch paserów, a za nabywanie części skradzionych samochodów grozi im 5 lat więzienia. 

Podczas innej akcji, policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy ukradli VW Passata. Ustalono, że samochód był przetransportowany z Warszawy i miał być rozebrany na części. Jak się okazało, jeden z zatrzymanych złodziei wynajmował garaż, w którym przechowywał skradzione samochody.

Co ma znaczenie przy kradzieży samochodu?

W chwili wykrycia kradzieży samochodu liczy się przede wszystkim czas. Dla profesjonalnego złodzieja użycie zagłuszarki sygnału GPS, który posiada coraz więcej samochodów, jest standardowym zabiegiem. Zagłuszony sygnał GPS, to brak możliwości lokalizacji pojazdu, a co za tym idzie, marne szanse na odnalezienie samochodu.

Technologia radiowa - do czego służy?

Technologia radiowa pozwala na zlokalizowanie samochodu za pomocą sygnału radiowego, którego nie da się zagłuszyć. LoJack jako jedyna firma w Polsce i w Europie, która posiada ujednoliconą częstotliwość. Fale radiowe docierają również tam, gdzie zostaje zagłuszony sygnał GPS, czyli w kontenerach lub kilka metrów pod ziemią.

Co to jest LoJack i jak działa?

LoJack zajmuje się szukaniem i lokalizacją skradzionych samochodów. Od lat współpracuje z polską policją, która równolegle prowadzi akcję poszukiwawczą, jeśli samochód ma zainstalowany moduł LoJack. Specjalny moduł jest zabezpieczony w pojeździe, w miejscu niewidocznym dla nikogo, również dla właściciela. W codziennym użytkowaniu przechodzi w stan uśpienia i nie daje o sobie znać. Moduł LoJack nie zakłóca fal radiowych i nie wpływa na jazdę samochodem. Jest to system radiowy, który nie ma nic wspólnego z systemem GPS.  

Statystki LoJack 

  • 3,5 tys. -  wykrytych dziupli samochodowych
  • 45 tys. -  zatrzymanych przestępców
  • 95%  - skuteczności
  • 24 h  - średni czas odzyskania pojazdu 

 

Źródło: policja.pl