« Powrót do poprzedniej strony

CBŚ rozbiło grupę przestępczą kradnącą maszyny rolnicze

Odzyskane pojazdy

Odnalezienie i zabezpieczenie ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych to efekt wielomiesięcznej pracy policjantów z poznańskiego CBŚP. Policjanci zatrzymali 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która kradła i legalizowała maszyny rolnicze oraz oszukiwała przy ich sprzedaży. 

Policjanci poznańskiego CBŚP ustalili, że na terenie Polski legalizowane są ciągniki i maszyny rolnicze, które najprawdopodobniej  zostały skradzione za granicą. Z materiałów sprawy wynika, że kradzieży ciągników dokonywano głównie na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Szwecji, po czym maszyny trafiały do Polski, gdzie wyspecjalizowani członkowie grupy legalizowali je  przez zmiany cech identyfikacyjnych i fałszowanie dokumentów. Tak przygotowane pojazdy sprzedawano za pośrednictwem legalnych firm, wykorzystując przy tym także portale internetowe.  Nabywcami byli przede wszystkim rolnicy, którzy kupowali sprzęt po atrakcyjnych cenach, nie mając pojęcia, że maszyny są kradzione.

W trakcie wyjaśniania sprawy policjanci CBŚP współpracowali z Oficerami Łącznikowymi Ambasad RP w Wielkiej Brytanii i Niemczech, co przyspieszyło wymianę informacji. W wielu akcjach brali udział funkcjonariusze kilkunastu jednostek policji, a także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Placówki w Sławatyczach.

Po wielu miesiącach intensywnego śledztwa, zatrzymano 23 podejrzanych, w tym 8 osób  na gorącym uczynku - podczas sprzedaży maszyn skradzionych zaledwie kilkadziesiąt godzin wcześniej na terenie Niemiec. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także zarzuty kradzieży, paserstwa, oszustw, fałszowania dokumentów i przerabiania znaków legalizacyjnych. W przypadku 17 zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań. Policjanci ustalili, że podejrzani z opisywanych przestępstw zrobili sobie stałe źródło dochodów. Zabezpieczono mienie o wartości prawie 1,9 miliona złotych. Policjanci odzyskali i zabezpieczyli ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych.

Ostatnią akcję policjanci przeprowadzili w województwie kujawsko-pomorskim, wtedy to zabezpieczone zostały 3 ciągniki rolnicze i ładowarka teleskopową, które ukradziono w Niemczech. Łączna wartość tych maszyn to około 1,4 miliona złotych. Mężczyzna, u którego znaleziono sprzęt, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W wyniku badań, z udziałem biegłego z dziedziny mechanoskopii, zidentyfikowano 72 pojazdy mechaniczne pochodzące z kradzieży na terenie UE o łącznej wartości ponad 24 miliony złotych. Część odzyskanych i zabezpieczonych sprzętów wróciła już do właścicieli.

Śledczy nadal ustalają ile dokładnie skradziono i zalegalizowano maszyn. Sprawa ma charakter rozwojowy  i policja nie kolejnych zatrzymań.

Cenne maszyny warto zabezpieczyć!

Złodzieje kradną maszyny rolnicze ze względu na ich wysoką cenę i chęć wzbogacenia się na cudzej krzywdzie. Dlatego warto wyposażyć sprzęt rolniczy w specjalny moduł radiowy LoJack, który pozwoli na namierzenie i odzyskanie skradzionego pojazdu. Fale radiowe systemu są odporne na zagłuszanie, kontenery i podziemne garaże. Namierzenie i odzyskanie skradzionego pojazdu trwa zazwyczaj tylko kilka godzin! Ponadto wszystkie oddziały LoJack na świecie ściśle ze sobą współpracują, więc skradziony samochód odzyskać można także za granicą. 

 

opracowano na podstawie policja.pl